Upute za rad

  • Kod piljenja lakih građevinskih materijala pridržavajte se zakonskih odredbi i preporuka proizvođača materijala.

Prije piljenja drva, iverica, građevinskih materijala, itd., provjerite ima li na njima stranih tijela kao što su čavli, vijci ili sl. i koristite prikladan list pile.

Uključite električni alat i vodite ga do obrađivanog izratka. Stavite ploču podnožja (2) na površinu izratka i jednoličnim pritiskom odn. pomakom pilite materijal. Nakon završenog radnog postupka isključite električni alat.

Ako se list pile zaglavi, odmah isključite električni alat. Raspor piljenja malo proširite prikladnim alatom i izvucite električni alat.

Ploča podnožja (2) prilagođava se površini pomicanjem potrebnog položaja kuta.

Ploču podnožja (2) možete bezstupanjski pomaknuti u uzdužnom smjeru ovisno o korištenom listu pile i slučaju primjene.

Otpustite vijke (12) šesterokutnim ključem (8) i pomaknite ploču podnožja (2) u željeni položaj. Ponovno pritegnite vijke i provjerite dosjeda li čvrsto ploča podnožja.

  • Postupkom piljenja zarezivanjem smijete obrađivati samo meke materijale, kao što je drvo, gipskarton ili slično! Postupkom piljenja zarezivanjem ne obrađujte metalne materijale!

Za piljenje zarezivanjem koristite samo kratke listove pile.

Stavite električni alat s rubom ploče podnožja (2) na izradak, a da list pile (1) ne dodiruje izradak te ga uključite. Kod električnih alata s upravljanjem brojem hodova odaberite maksimalni broj hodova. Čvrsto pritisnite električni alat o izradak i pustite da list pile polako zareže izradak.

Kada ploča podnožja (2) po cijeloj površini naliježe na izradak, pilite dalje prema naprijed duž željene linije rezanja.

Za određene radove list pile (1) možete koristiti zakrenut i za 180° i možete voditi električni alat okrenut na odgovarajući način.

S elastičnim bimetalnim listovima pile možete skratiti npr. isturene građevinske elemente kao što su vodovodne cijevi tik uz zid.

  • Vodite računa da je list pile uvijek duži od promjera izratka koji se obrađuje. Postoji opasnost od povratnog udarca.

List pile položite direktno na zid i savinite ga malo bočnim pritiskom na električni alat sve dok ploča podnožja ne nalegne na zid. Uključite električni alat i pilite izradak s konstantnim bočnim pritiskom.

Pomoću kuke za vješanje (5) možete objesiti električni alat npr. na ljestve. U tu svrhu preklopite kuku za vješanje u željeni položaj.

  • Kada je električni alat obješen, vodite računa da je list pile zaštićen od nehotičnog dodirivanja. Postoji opasnost od ozljede.

Ponovno zaklopite kuku za vješanje (5) ako želite raditi s električnim alatom.

Kod piljenja metala zbog zagrijavanja materijala treba uzduž linije rezanja nanijeti sredstvo za hlađenje odnosno mazivo.