A mérőműszer pontosságának ellenőrzése

A legnagyobb befolyást a környezeti hőmérséklet gyakorolja a pontosságra. A lézersugarat főleg a padló felett található hőmérsékleti különbségek tudják kitéríteni.

A padló felett felemelkedő meleg levegő hatásának minimumra való csökkentéséhez azt javasoljuk, hogy a mérőműszert szerelje egy háromlábú műszerállványra. Ezen felül a mérőműszert lehetőleg a munkafelület közepére állítsa.

A külső hatásokon kívül a berendezésen belüli hatások (mint például a műszer leesése vagy erős ütések) is okozhatnak a méréseknél eltéréseket. Ezért minden munkakezdés előtt ellenőrizze a szintezési pontosságot.

Először mindig a vízszintes lézervonal magassági és szintezési pontosságát és utána mindig a függőleges lézervonalak szintezési pontosságát ellenőrizze.

Ha az eltérés legalább egy ellenőrzési folyamat‌nál meghaladja a legnagyobb megengedett eltérést, javíttassa meg egy Bosch-vevőszol‌gálattal a mérőműszert.

Ehhez az ellenőrzéshez egy 5 m hosszúságú szabad, szilárd talajú vagy padlójú mérési szakaszra szükség két fal (A és B) között.

  • Szerelje fel a mérőműszert az A fal közelében egy tartóra, illetve egy háromlábú műszerállványra, vagy helyezze egy szilárd, sík alapra. Kapcsolja be a mérőműszert szintezési automatikával és jelölje ki a keresztvonalas üzemet.
  • Irányítsa a lézert a közeli A falra és várja meg, amíg a mérőműszer végrehajtja a szintezést. Jelölje meg annak a pontnak a közepét, ahol a lézervonalak a falon keresztezik egymást (Ⅰ. pont).
  • Forgassa el a mérőműszert 180°-kal, várja meg, amíg a mérőműszer végrehajtja a szintezést és jelölje meg a szemben álló B falon a lézervonalak kereszteződési pontját (Ⅱ. pont).
  • Helyezze el a mérőműszert – anélkül, hogy elforgatná – a B fal közelébe, kapcsolja be és várja meg amíg az szintezésre kerül.
  • Állítsa be úgy a mérőműszre magasságát (a műszerállvány, vagy szükség esetén alátétek segítségével), hogy a lézervonalak keresztezési pontja a B falon pontosan az előbb megjelölt Ⅱ. pontra essen.
  • Forgassa el 180°-kal a mérőműszert, anélkül, hogy a magasságát megváltoztatná. Irányítsa azt úgy az A falra, hogy a függőleges lézervonal pontosan a már megjelölt Ⅰ. ponton haladjon át. Várja meg, amíg a mérőműszer végrehajtja a szintezést és jelölje meg az A falon a lézervonalak kereszteződési pontját (Ⅲ. pont).
  • A két megjelölt pont, Ⅰ és Ⅲ, különbsége az A falon, a d érték megadja a mérőműszer tényleges magassági eltérését.

Egy 2 × 5 m = 10 m hosszúságú mérési szakaszon a legnagyobb megengedett eltérés:
10 m × ±0,3 mm/m = ±3 mm. Az Ⅰ és Ⅲ pont közötti d különbségnek ezek szerint legfeljebb 3 mm-nek szabad lennie.

Az ellenőrzéshez egy kb. 5 × 5 m-es szabad területre van szükség.

  • Szerelje fel a mérőműszert az A és B fal között középen a tartóra, illetve egy háromlábú műszerállványra, vagy helyezze rá egy szilárd, sík alapra. Kapcsolja be a mérőműszert szintezési automatikával és jelölje ki a vízszintes üzemet. Hagyja a mérőműszert beszinteződni.
  • Jelölje meg a mérőműszertől 2,5 m távolságra mindkét falon a lézervonal közepének helyét (Ⅰ pont az A falon és  Ⅱ pont a B falon).
  • Állítsa fel a mérőműszert 180°-kal elfordítva 5 m távolságban és várja meg amíg az önszintezés végrehajtásra kerül.
  • Állítsa be úgy a mérőműszer magasságát (a műszerállvány, vagy szükség esetén alátétek segítségével), hogy a lézervonal közepe a B falon pontosan az előbb megjelölt Ⅱ. pontra essen.
  • Jelölje be az A falon a lézervonal közepént  Ⅲ pontként (ez függőlegesen az Ⅰ pont felett vagy alatt lesz).
  • A két megjelölt pont, Ⅰ és Ⅲ, különbsége az A falon, a d érték megadja a mérőműszernek a vízszintestől való tényleges eltérését.

Egy 2 × 5 m = 10 m hosszúságú mérési szakaszon a legnagyobb megengedett eltérés:
10 m × ±0,3 mm/m = ±3 mm. Az Ⅰ és Ⅲ pont közötti d különbségnek ezek szerint legfeljebb 3 mm-nek szabad lennie.

Az ellenőrzéshez egy olyan ajtónyílásra van szükség, amelynél (szilárd talaj vagy padló mellett) az ajtónyílás mindkét oldalán legalább 2,5 m hely áll rendelkezésre.

  • Állítsa fel a mérőműszert az ajtónyílástól 2,5 m távolságra egy szilárd, egyenletes alapra (ne egy műszerállványra). Kapcsolja be a mérőműszer egy szintező automatikát használó üzemmódban. Jelölje ki a függőleges üzemmódot és hagyja a mérőműszert beszinteződni.
  • Jelölje meg a függőleges lézervonal közepén az ajtónyílás padlójánál (Ⅰ. pont), 5 m távolságban az ajtónyílás másik oldalán (Ⅱ. pont) valamint az ajtónyílás felső szélén (Ⅲ. pont).
  • Állítsa fel a mérőműszert az ajtónyílás másik oldalán közvetlenül a Ⅱ pont mögé. Várja meg a mérőműszer szintezését, majd állítsa úgy be a függőleges lézervonalat, hogy a közepe pontosan az Ⅰ. és Ⅱ. ponton haladjon át.
  • Jelölje meg a lézervonal közepét az ajtónyílás felső szélén Ⅳ. pontként.
  • A két megjelölt pont, Ⅲ és Ⅳ, különbsége, a d érték megadja a mérőműszer tényleges magassági eltérését.
  • Mérje meg az ajtónyílás magasságát.

Számítsa ki a következőképpen a legnagyobb megengedett eltérést:
Az ajtónyílás magasságának kétszerese × 0,3 mm/m
Példa: Ha az ajtónyílás magassága 2 m, akkoa legnagyobb megengedett eltérés
2 × 2 m × ±0,3 mm/m = ±1,2 mm lehet. A Ⅲ és Ⅳ pont legnagyobb megengedett távolsága így 1,2 mm.