Проверка за точност на измервателния уред

Най‑голямо влияние върху точността има окол‌ната температура. Специално температурната разлика от пода нагоре може да предизвика отклонения на лазерния лъч.

За минимизиране на термични влияния от надигаща се от пода топлина, се препоръчва използването на измервателния уред върху статив. Освен това при възможност винаги поставяйте измервателния уред в средата на работната площ.

Наред с външните фактори, причина за отклонения могат да бъдат също и фактори, свързани с уреда (напр. падане или силни вибрации/удари). Затова винаги преди започване на работа проверявайте точността на нивелиране.

Винаги първо проверявайте точността на нивелиране на хоризонталната лазерна линия и след това точността на нивелиране на вертикалната лазерна линия.

Ако при някоя от проверките измервателният уред надхвърли максимално допустимото от‌клонение, той трябва да бъде ремонтиран в оторизиран сервиз за електроинструменти на Bosch.

За проверката трябва да имате свободна зона за измерване с твърда основа с дължина 5 m между две стени А и B.

  • Монтирайте измервателния уред близо до стената А на статив или го поставете върху твърда равна повърхност. Включете измервателния уред в режим с автоматично нивелиране. Изберете режим, при който се генерират една хоризонтална лазерна равнина, както и една вертикална лазерна равнина фронтално пред измервателния уред.
  • Насочете лазера към близката стена А и го изчакайте да се нивелира. Маркирайте средата на пресеч‌ната точка на двете лазерни линии (точка I).
  • Завъртете измервателния уред на 180°, изчакайте го да се нивелира автоматично и маркирайте пресечната точка на двете лазерни линии върху стената В (точка II).
  • Поставете измервателния уред – без да го въртите – близо до стената B, включете го и го оставете да се нивелира.
  • Изместете измервателния уред по височи‌на (чрез статива или при необходимост с под‌лагане), така че пресечната точка на лазер‌ните лъчи да попада точно върху мар‌кира‌ната преди това точка II на стената В.
  • Завъртете измервателния уред на 180°, без да променяте височината. Насочете го към стената А така, че вертикалната лазерна линия да преминава през маркираната преди това точка I. Изчакайте измервателният уред да се нивелира и маркирайте пресечната точка на лазерните лъчи на стената А (точка III).
  • Разликата d между двете маркирани точки I и III на стената А дава действителното от‌клонение по височина на измервателния уред.

На разстояние от 2 × 5 m = 10 m максимално допустимото отклонение е:
10 m × ±0,2 mm/m = ±2 mm. Следователно разликата d между точките Ⅰ и Ⅲ трябва да е най-много 2 mm.

За проверката се нуждаете от отвор на врата, при която (върху твърда основа) има най-малко по 2,5 m свободна площ от двете страни.

  • Поставете измервателния уред на разстоя‌ние 2,5 m от отвора на вратата на твърда, равна основа (не на статив). Включете измервателния уред в режим с автоматично нивелиране. Изберете режим на работа, при който се генерира една вертикална лазерна равнина фронтално пред измервателния уред.
  • Маркирайте средата на вертикалната лазер‌на линия на пода на отвора на вратата (точка I), на разстояние 5 m от другата стра‌на на отвора на вратата (точка II), както и на горния ръб на отвора на вратата (точка III).
  • Завъртете измервателния уред на 180° и го поставете от другата страна на отвора за врата непосредствено зад точка II. Изчакайте измервателният уред да се нивелира и насочете вертикалната лазерна линия така, че средата й да минава през точките I и II.
  • Отбележете средата на лазерната линия на горния ръб на отвора за врата като точка IV.
  • Разликата d между двете маркирани точки III и IV дава действителното от‌клонение по височина на измервателния уред.
  • Измерете височината на отвора на вратата.

Повторете процедурата за измерване за втората вертикална лазерна равнина. За целта изберете режим на работа, при който се генерира една вертикална лазерна равнина странично на измервателния уред, като преди започване на измерването завъртете уреда на 90°.

Максимално допустимото отклонение можете да изчислите по следния начин:
два пъти височината на вратата × 0,2 mm/m
Пример: При височина на вратата от 2 m максималното отклонение може да бъде
2 × 2 m × ±0,2 mm/m = ±0,8 mm. Следователно точките Ⅲ и Ⅳ може да са на разстояние една от друга най-много 0,8 mm.