Проверка за точност на измервателния уред

Фактори, влияещи на точността

Най‑голямо влияние върху точността има окол‌ната температура. Специално температурната разлика от пода нагоре може да предизвика отклонения на лазерния лъч.

За минимизиране на термични влияния от надигаща се от пода топлина, се препоръчва използването на измервателния уред върху статив. Освен това при възможност винаги поставяйте измервателния уред в средата на работната площ.

Наред с външните фактори, причина за отклонения могат да бъдат също и фактори, свързани с уреда (напр. падане или силни вибрации/удари). Затова винаги преди започване на работа проверявайте точността на нивелиране.

Ако при някоя от проверките измервателният уред надхвърли максимално допустимото от‌клонение, той трябва да бъде ремонтиран в оторизиран сервиз за електроинструменти на Bosch.

Проверка на точността на нивелиране при хоризонтално положение

За надежден и точен резултат проверката на точността на нивелиране се препоръчва да е върху свободна измервателна отсечка от 30 m върху здрава основа пред стена. Извършете за двете оси по една пълна процедура по измерване.

  • Маркирайте след приключване на нивелирането средата на лазерния лъч върху стената (точка Ⅰ).
  • Завъртете измервателния уред на 180°, без да променяте позицията му. Изчакайте го да се нивелира и маркирайте центъра на ла‌зерния лъч на стената (точка II). При това се постарайте точка II да е по възможност вертикално над, респ. под точка I.

Разликата d между двете маркирани точки I и II на стената дава действителното от‌клонение по височина на измервателния уред за измерената ос.

Повторете процеса и за другата ос. За целта преди началото на измерването завъртете измервателния уред на 90°.

На разстоянието за измерване от 30 m максимално допустимото отклонение възлиза на:
30 m × ±0,1 mm/m = ±3 mm. Разликата d между точките Ⅰ и Ⅱ при всяко от двете измервания може да възлиза максимум на 6 mm.