Skúška presnosti meracieho prístroja

Faktory ovplyvňujúce presnosť

Najväčší vplyv na presnosť merania má teplota okolia. Najmä rozdiely teploty prechádzajúce od zeme smerom hore môžu spôsobovať vychýlenie laserového lúča.

Aby sa minimalizovali tepelné vplyvy tepla stúpajúceho od zeme, odporúčame používať merací prístroj na statíve. Okrem toho umiestnite podľa možnosti merací prístroj do stredu pracovnej plochy.

Okrem vonkajších vplyvov môžu k odchýlkam viesť aj vplyvy špecifické pre daný prístroj (ako sú napríklad pády alebo prudké nárazy). Preto pred začiatkom každej práce skontrolujte presnosť nivelácie.

Ak by merací prístroj pri jednej z uvedených skúšok prekračoval maximálnu povolenú odchýlku, dajte ho opraviť v autorizovanom servise firmy Bosch.

Kontrola presnosti nivelovania pri horizontálnej polohe

Pre spoľahlivý a presný výsledok odporúčame vykonať skúšku presnosti nivelácie na voľnej dráhe merania 30 m na pevnom podklade pred stenou. Pre každú os uskutočnite kompletné meranie.

  • Po skončení nivelácie si označte stred laserového lúča na stene (bod Ⅰ).
  • Otočte merací prístroj o 180° bez toho, aby ste zmenili polohu. Nechajte ho vynivelovať a označte stred bodu laserového lúča na stene (bod Ⅱ). Dbajte na to, aby sa bod Ⅱ nachádzal podľa možnosti zvislo nad, príp. pod bodom Ⅰ.

Rozdiel d medzi obidvomi označenými bodmi Ⅰ a Ⅱ na stene je skutočná výšková odchýlka meracieho prístroja pre meranú os.

Zopakujte meranie pre druhú os. Pred začatím merania otočte merací prístroj o 90°.

Na dráhe merania 30 m je maximálna prípustná odchýlka:
30 m x ±0,1 mm/m = ±3 mm. Rozdiel d medzi bodmi Ⅰ a Ⅱ smie teda byť pri každom z obidvoch meraní maximálne 6 mm.