Mērinstrumenta precizitātes pārbaude

Tālāk aprakstītās darbības drīkst veikt vienīgi labi apmācīts un kvalificēts personāls. Veicot mērinstrumenta precizitātes pārbaudi vai kalibrēšanu, jābūt zināmām tā darbības galvenajām likumsakarībām.

Lāzera stara līmeņa precizitāti visstiprāk ietek‌mē apkārtējās vides temperatūra. Ievērojamu stara nolieci izsauc augšupvērstais temperatūras gradients zemes tuvumā.

Lai samazinātu siltuma ietekmi, ko rada no grīdas nākošais siltums, mērinstrumentu ieteicams izmantot ar statīvu. Bez tam mērinstru‌mentu jācenšas uzstādīt darba virsmas vidū.

Papildus ārējo faktoru iedarbībai, mērinstrumenta darbību var iespaidot arī īpaši faktori (piemēram, kritieni vai spēcīgi triecieni), kas var radīt mērījumu kļūdas. Tāpēc ik reizi pirms darba uzsākšanas pārbaudiet izlīdzināšanās precizitāti.

Ja mērinstruments vienā no tālāk aprakstītajiem mērīšanas procesiem pārsniedz maksimālo nobīdi, veiciet kalibrēšanu ar skatīt Mērinstrumenta kalibrēšana vai nododiet mērinstrumentu pārbaudei Bosch klientu apkalpošanas dienestā.

Lai rezultāts būtu pareizs un precīzs, nivelēšanas precizitātes pārbaudi ieteicams veikt brīvā 30 m mērīšanas posmā uz cietas pamatnes sienas priekšā. Abām asīm veiciet pilnu mērīšanas procesu.

  • Uzmontējiet mērinstrumentu horizontālā stāvoklī 30 m nost no sienas uz statīva vai novietojiet uz cietas, līdzenas pamatnes. Ieslēdziet mērinstrumentu.
  • Pēc nivelēšanas pabeigšanas lāzera stara viduspunktu atzīmējiet uz sienas (punkts Ⅰ).
  • Neizmainot mērinstrumenta augstumu, pagrieziet to par 180°. Nogaidiet, līdz beidzas pašizlīdzināšanās, un tad atzīmējiet uz sienas lāzera stara viduspunktu (punkts Ⅱ). Raugiet, lai punkts Ⅱ atrastos vertikāli virs vai zem punkta Ⅰ.

Atkārtojiet šo pārbaudi otrai asij. Pirms mērīšanas pagrieziet mērinstrumentu par 90°.

30 m mērīšanas posmā maksimāli pieļaujamā nobīde ir ±1,5 mm. Tātad starpība d starp punktiem Ⅰ un Ⅱ katrā no abiem mērīšanas procesiem drīkst būt maksimāli 3 mm.

Pārbaudei nepieciešams brīvs mērīšanas posms uz cietas pamatnes pie 10 m augstas sienas. Piestipriniet pie sienas svērteņa auklu.

  • Novietojiet mērinstrumentu vertikālā stāvoklī uz cietas, līdzenas pamatnes. Ieslēdziet mērinstrumentu un nogaidiet, līdz beidzas tā pašizlīdzināšanās.
  • Nostādiet mērinstrumentu tā, lai lāzera stara veidotās taisnes viduslīnija precīzi sakristu ar svērteņa auklas augšējo galu. Starpība d starp lāzera staru un svērteņa auklu tās apakšējā galā veido mērinstrumenta nobīdi no vertikāles.

10 m mērīšanas posmā maksimālā pieļaujamā nobīde ir ±1 mm. Tātad starpība d drīkst būt maksimāli 1 mm.