Pierwsze uruchomienie lasera obrotowego

Pozycja pozioma

Pozycja pionowa

Urządzenie pomiarowe należy ustawić na stabilnym podłożu w poziomej lub pionowej pozycji, zamontować na statywie (43) lub w uchwycie ściennym (44) z jednostką poziomującą.

Ze względu swoją na swoją wysoką precyzję niwelowania, urządzenie pomiarowe jest bardzo wrażliwe na wstrząsy i zmiany pozycji. Dlatego, by uniknąć przerw w eksploatacji, spowodowa‌nych koniecznością powtórnego niwelowania, należy ustawić urządzenie pomiarowe w stabilnej pozycji.

Głównymi funkcjami urządzenia pomiarowego można sterować za pomocą przycisków na urządzeniu pomiarowym oraz za pomocą pilota (40). Pozostałe funkcje są dostępne za pomocą pilota (40), odbiornika laserowego (41) lub aplikacji Bosch Levelling Remote App zob. Przegląd możliwości sterowania funkcjami.

Wskazania na wyświetlaczu (15) urządzenia pomiarowego:

  • Przy pierwszym naciśnięciu przycisku funkcyjnego (np. przycisku trybu liniowego (5)) wyświetlane są aktualne ustawienia funkcji. Przy kolejnym naciśnięciu przycisku funkcyjnego ustawienia są zmieniane.
  • W dolnej części wyświetlacza, dla różnych menu są wyświetlane symbole przycisków softkey (i). Za pomocą odpowiednich rozmieszczonych wokół wyświetlacza przycisków funkcyjnych (softkeys) można obsługiwać funkcje oznaczone symbolami (i) (zob. rys. B). Symbole pokazują − w zależności od menu − użyteczne przyciski funkcyjne (np. w menu trybu obrotowego przycisk trybu obrotowego (6)) lub dodatkowe funkcje takie jak Do przodu (), Do tyłu () lub Potwierdzenie ().
  • Symbole przycisków softkey (i) umożliwiają także stwierdzenie, czy przyciski: przycisk nachylenia w dół / przycisk obrotu w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara (3) oraz przycisk nachylenia w górę / przycisk obrotu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (4) w aktualnym menu służą do nachylenia w dół (▼) lub nachylenia w górę (▲) czy do obrotu w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara () lub do obrotu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara ().
  • W 5 s od ostatniego naciśnięcia przycisku wskazanie powraca automatycznie do ekranu startowego.
  • Przy każdym naciśnięciu przycisku lub przy każdym sygnale, który zostanie odebrany przez urządzenie pomiarowe, wyświetlacz (15) zostanie podświetlony. Podświetlenie wyłącza się po ok. 1 min od ostatniego naciśnięcia przycisku.

Nachylenie lub obrót w różnych funkcjach można przyspieszyć, jeżeli odpowiednie przyciski nachylenia lub obrotu na urządzeniu pomiarowym lub na pilocie zostaną naciśnięte i przytrzymane dłużej.

Po wyłączeniu urządzenia pomiarowego wszystkie funkcje zostaną zresetowane do ustawień standardowych.

Wskazówka: Po pierwszym uruchomieniu urządzenia oraz każdorazowo przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić dokładność urządzenia pomiarowego, korzystając z instrukcji zamieszczonej w rozdziale zob. Sprawdzanie dokładności pomiarowej urządzenia pomiarowego.

Aby włączyć urządzenie pomiarowe, należy naci‌snąć włącznik/wyłącznik (11). Po trwającej kilka sekund sekwencji startowej pojawi się ekran startowy. Urządzenie pomiarowe wyemituje wiązki lasera (8) oraz punkt pionowy skierowany do góry (10) z otworów wyjściowych (9).

  • Nie wolno kierować wiązki laserowej w stro‌nę osób i zwierząt, jak również spoglą‌dać w wiąz‌kę (nawet przy zacho‌waniu więk‌szej odległości).

Niwelacja rozpocznie się automatycznie i będzie na nią wskazywać migający symbol niwelacji na wyświetlaczu, migające wiązki lasera oraz migający na zielono wskaźnik stanu (12) zob. Funkcja automatycznej niwelacji.

Po zakończonej niwelacji ukaże się ekran startowy, wiązki lasera przestaną migać, włączy się ruch obrotowy, a wskaźnik stanu (12) będzie się świecić światłem ciągłym na zielono.

  • Nie wolno zostawiać włączonego urzą‌dze‌nia pomiaro‌wego bez nadzoru, a po zakoń‌cze‌niu użytkowania należy je wyłączać. Wiązka laserowa może oślepić osoby postronne.

Aby wyłączyć urządzenie pomiarowe, należy nacisnąć i przytrzymać włącznik/wyłącznik (11) tak długo, aż na wyświetlaczu ukaże się symbol wyłączania.

W razie przekroczenia maksymalnej dopuszczalnej temperatury pracy wynoszącej 50 °C na parę sekund wyświetlone zostanie ostrzeżenie, a wskaźnik stanu (12) miga na czerwono.

Następnie urządzenie pomiarowe wyłączy się w celu oszczędzania diody laserowej. Po ochło‌dzeniu urządzenie pomiarowe jest znów gotowe do pracy i może zostać ponownie włączone.

W momencie dostawy urządzenie pomiarowe, znajdujący się w wyposażeniu standardowym pilot (40) oraz odbiornik laserowy (41) są już ze sobą połączone przez Bluetooth®.

Aby podłączyć pilot lub odbiornik laserowy należy nacisnąć i przytrzymać przycisk Bluetooth® (7) tak długo, aż na wyświetlaczu ukaże się symbol nawiązywania połączenia z pilotem / odbiornikiem laserowym.

Aby nawiązać połączenie z pilotem, należy nacisnąć równocześnie przycisk obrotu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (29) i przycisk obrotu w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara (36) na pilocie, aż wskaźniki stanu (33) i (34) zaczną migać. Podczas nawiązywania połączenia z pilotem wskaźniki stanu na pilocie migają na przemian na zielono.

Aby nawiązać połączenie z odbiornikiem laserowym, należy nacisnąć równocześnie przycisk osi X i osi Y na odbiorniku laserowym tak długo, aż pojawi się komunikat o nawiązywaniu połączenia na wyświetlaczu odbiornika laserowego. Należy przy tym przestrzegać instrukcji obsługi odbiornika laserowego.

Nawiązanie połączenia z pilotem lub odbiornikiem laserowym zostanie potwierdzone na wyświetlaczu.
Po nawiązaniu połączenia z pilotem wskaźniki stanu (33) i (34) na pilocie świecą się na zielono przez 3 s.

Jeżeli połączenie nie zostało nawiązane, na wyświetlaczu pojawi się komunikat błędu.
W przypadku braku nawiązania połączenia z pilotem wskaźniki stanu (33) i (34) świecą się na czerwono przez 3 s na pilocie.

2 odbiorniki laserowe równocześnie mogą być podłączone do urządzenia pomiarowego i pracować z nim.

W przypadku podłączenia kolejnych pilotów lub odbiorników laserowych, najstarsze z połączeń zostanie usunięte.

Urządzenie pomiarowe jest wyposażone w moduł Bluetooth®, który dzięki technologii łączności radiowej umożliwia zdalne sterowanie za pomocą smartfona wyposażonego w interfejs Bluetooth®.

Aby skorzystać z tej funkcji, konieczna jest aplikacja „Bosch Levelling Remote App”. W zależności od urządzenia mobilnego, należy ją pobrać z odpowiedniego sklepu z aplikacjami (Apple‌ App Store‌, Google‌ Play‌ Store).

Informacje dotyczące warunków systemowych dla nawiązania połączenia przez Bluetooth® można znaleźć na stronie internetowej: www.bosch-pt.com.

Podczas korzystania z funkcji zdalnego sterowania przez Bluetooth® należy liczyć się z opóźnieniami w transmisji pomiędzy urządzeniem mobilnym a urządzeniem pomiarowym, spowodowanymi złymi warunkami odbioru.

Standardowo funkcja Bluetooth® jest włączona.

Aby wyłączyć funkcję Bluetooth®, potrzebną do zdalnego sterowania za pomocą aplikacji, należy nacisnąć przycisk Bluetooth® (7). Na ekranie startowym zgaśnie wskazanie połączenia przez Bluetooth® (b).

Aby ponownie włączyć funkcję Bluetooth®, potrzebną do zdalnego sterowania za pomocą aplikacji, należy krótko nacisnąć przycisk Bluetooth® (7). Symbol nawiązywania połączenia ze smartfonem pojawi się na wyświetlaczu.
Upewnić się, że łącze Bluetooth® w urządzeniu mobilnym jest aktywne.

Nawiązanie połączenia zostanie potwierdzone na wyświetlaczu. Na ekranie startowym istniejące połączenie jest widoczne w postaci wskazania połączenia przez Bluetooth® (b).

Jeżeli połączenie nie zostało nawiązane, na wyświetlaczu pojawi się komunikat błędu.

Po uruchomieniu aplikacji Bosch nawiązywane jest połączenie między urządzeniem mobilnym i urządzeniem pomiarowym. Jeżeli znalezionych zostanie kilka aktywnych urządzeń pomiarowych, należy wybrać odpowiednie urządzenie. Jeżeli znalezione zostanie tylko jedno urządzenie pomiarowe, połączenie zostanie nawiązane automatyczne.

Połączenie przez Bluetooth® może zostać przerwane z powodu zbyt dużej odległości, przeszkód znajdujących się pomiędzy urządzeniem pomiarowym a urządzeniem mobilnym, a także z powodu zakłóceń elektromagnetycznych. W takim przypadku próba nawiązania połączenia zostanie ponowiona automatycznie.

Podczas przerw w pracy można przestawić urządzenie pomiarowe w tryb uśpienia. Wszystkie ustawienia są przy tym zapisywane.

Aby włączyć tryb uśpienia, należy krótko nacisnąć włącznik/wyłącznik (11). W kolejnym menu należy nacisnąć włącznik/wyłącznik (11) tyle razy, aż zostanie wybrany tryb uśpienia. Należy potwierdzić wybór przy użyciu , naciskając przycisk ustawienia nachylenia (14).

Alternatywnie można włączyć tryb uśpienia, naciskając przycisk trybu uśpienia (27) na pilocie.

Przy włączonym trybie uśpienia na wyświetlaczu jest widoczny symbol trybu uśpienia. Wskaźnik stanu (12) miga na zielono w powolnym tempie. Funkcja ostrzegania o wstrząsach pozostaje aktywna, a wszystkie ustawienia zostają zapisane.

Aby wyłączyć tryb uśpienia, należy nacisnąć krótko włącznik/wyłącznik (11) na urządzeniu pomiarowym lub przycisk trybu uśpienia (27) na pilocie.

Urządzenie pomiarowe można wyłączyć także wtedy, gdy znajduje się ono w trybie uśpienia. W tym celu należy nacisnąć włącznik/wyłącznik (11) i przytrzymać go tak długo, aż na wyświetlaczu pojawi się symbol wyłączania. Pozostałe przyciski na urządzeniu pomiarowym i pilocie nie są aktywne.

Włączanie i wyłączanie trybu uśpienia jest możliwe także przez aplikację Bosch Levelling Remote App.

Klawiaturę urządzenia pomiarowego i pilota można zablokować za pomocą aplikacji Bosch Levelling Remote App. Na wyświetlaczu urządzenia pomiarowego pojawia się symbol blokady klawiatury.

Blokadę klawiatury można wyłączyć w następujący sposób:

  • przez aplikację Bosch Levelling Remote App,
  • przez wyłączenie i włączenie urządzenia pomiarowego za pomocą włącznika/wyłącznika (11)
  • lub przez równoczesne naciśnięcie przycisków ▲/ (4) i ▼/ (3) na urządzeniu pomiarowym.