Mērinstrumenta precizitātes pārbaude

Lāzera stara līmeņa precizitāti visstiprāk ietek‌mē apkārtējās vides temperatūra. Ievērojamu stara nolieci izsauc augšupvērstais temperatūras gradients zemes tuvumā.

Lai samazinātu siltuma ietekmi, ko rada no grīdas nākošais siltums, mērinstrumentu ieteicams izmantot ar statīvu. Bez tam mērinstru‌mentu jācenšas uzstādīt darba virsmas vidū.

Papildus ārējo faktoru iedarbībai, mērinstrumenta darbību var iespaidot arī īpaši faktori (piemēram, kritieni vai spēcīgi triecieni), kas var radīt mērījumu kļūdas. Tāpēc ik reizi pirms darba uzsākšanas pārbaudiet izlīdzināšanās precizitāti.

Vienmēr vispirms pārbaudiet lāzera stara veidotās līmeniskās līnijas izlīdzināšanas precizitāti un tikai pēc tam – lāzera staru veidotās stateniskās līnijas izlīdzināšanas precizitāti.

Ja mērinstrumenta precizitātes pārbaudes laikā tiek konsta‌tēts, ka tā staru noliece pārsniedz maksimālo pieļaujamo vērtību, mērin‌stru‌ments jānogādā remontam Bosch pilnva‌rotā remonta darbnīcā.

Pārbaudei nepieciešama brīva telpa ar līmenis‌ku, stingru pamatu un 5 m lielu attālumu starp divām sienām A un B.

  • Uzstādiet mērinstrumentu sienas A tuvumā, nostiprinot to uz statīva vai arī novietojot uz stingra, līmeniska pamata. Ieslēdziet mērinstrumentu. Izvēlieties krustlīniju darba režīmu ar automātisko pašizlīdzināšanos.
  • Vērsiet lāzera starus uz tuvāko sienu A un nogai‌diet, līdz beidzas mērinstrumenta pašizlīdzināšanās process. Iezīmējiet lāzera staru veidoto līniju krustošanās vietas viduspunktu uz sienas A (punkts I).
  • Pagrieziet mērinstrumentu par 180°, nogai‌diet, līdz beidzas mērinstrumenta pašizlīdzināšanās process, un tad iezīmējiet lāzera staru veidoto līniju krustošanās vietas viduspunktu uz pretējās sienas B (punkts II).
  • Nepagriežot mērinstrumentu, novietojiet to sienas B tuvumā, ieslēdziet un nogaidiet, līdz beidzas mērinstrumenta pašizlīdzināšanās process.
  • Regulējot statīva augstumu vai lietojot piemērota biezuma paliktni, uzstādiet mērinstrumentu tādā augstumā, lai lāzera staru veidoto līniju krustošanās vietas viduspunkts precīzi sakristu ar iepriekš iezīmēto punktu II uz sienas B.
  • Neizmainot mērinstrumenta augstumu, pagrieziet to par 180°. Vērsiet lāzera staru uz sienu A tā, lai tā veidotā vertikālā līnija ietu caur iepriekš iezīmēto punktu I. Nogaidiet, līdz beidzas mērinstrumenta pašizlīdzināšanās process, un tad iezīmējiet lāzera staru veidoto līniju krustošanās vietas viduspunktu uz sienas A (punkts III).
  • Attālums d starp abiem atzīmētajiem punktiem I un III uz sienas A ir vienāds ar mērinstrumenta lāzera stara veidotās horizontālās līnijas faktisko nolieci pēc augstuma šķērsass virzienā.

Pie mērīšanas attāluma 2 × 5 m = 10 m maksimālā pieļaujamā noliece ir šāda:
10 m × ±0,3 mm/m = ±3 mm. No tā izriet, ka attālums d starp punktiem Ⅰ un Ⅲ nedrīkst pārsniegt 3 mm.

Pārbaudei nepieciešama brīvs laukums ar izmēriem aptuveni 5 × 5 m.

  • Uzstādiet mērinstrumentu vidū starp sienām A un B, nostiprinot to uz statīva vai arī novietojot uz stingra, līmeniska pamata. Izvēlieties horizontālo darba režīmu un nogaidiet, līdz beidzas mērinstrumenta pašizlīdzināšanās.
  • 2,5 m attālumā no mērinstrumenta atzīmējiet uz abām sienām lāzera stara veidotās līnijas viduspunktus (punkts I uz sienas A un punkts II uz sienas B).
  • Pagrieziet mērinstrumentu par 180°, pārvietojiet to 5 m attālumā un nogaidiet, līdz beidzas pašizlīdzināšanās process.
  • Regulējot statīva augstumu vai lietojot piemērota biezuma paliktni, uzstādiet mērinstrumentu tādā augstumā, lai lāzera stara veidotās līnijas vidus sakristu ar iepriekš atzīmēto punktu II uz sienas B.
  • Atzīmējiet lāzera stara veidotās līnijas vidu uz sienas A kā punktu III (tieši virs vai zem punkta I).
  • Attālums d starp abiem atzīmētajiem punktiem I un III uz sienas A ir vienāds ar lāzera stara veidotās līmeniskās līnijas faktisko nolieci no horizontāles.

Pie mērīšanas attāluma 2 × 5 m = 10 m maksimālā pieļaujamā noliece ir šāda:
10 m × ±0,3 mm/m = ±3 mm. No tā izriet, ka attālums d starp punktiem Ⅰ un Ⅲ nedrīkst pārsniegt 3 mm.

Pārbaudei nepieciešams durvju atvērums, kuram kat‌rā pusē atrodas vismaz 2,5 m plata brīva telpa ar līmenisku, stingru pamatu.

  • Novietojiet mērinstrumentu uz stingra, līdzena pamata 2,5 m attālumā no durvju atvēruma (nenostipriniet mērinstrumentu uz statīva). Izvēlieties krustlīniju darba režīmu ar automātisko pašizlīdzināšanos. Vērsiet statenisko lāzera staru uz durvju atvērumu un nogaidiet, līdz beidzas mērinstrumenta pašizlīdzināšanās.
  • Atzīmējiet lāzera stara veidotās vertikālās līnijas viduspunktu uz durvju atvēruma grīdas (punkts I), 5 m attālumā durvju atvēruma otrā pusē (punkts II), kā arī uz durvju atvēruma augšējās malas (punkts III).
  • Pagrieziet mērinstrumentu par 180° un novietojiet to durvju atvēruma otrā pusē, tieši aiz punkta II. Nogaidiet, līdz beidzas mērinstrumenta pašizlīdzināšanās process, un pārvietojiet lāzera stara veidoto vertikālo līniju tā, lai tās vidus precīzi šķērsotu punktus I un II.
  • Iezīmējiet lāzera stara veidotās līnijas vidu uz durvju atvēruma augšējās malas kā punktu Ⅳ.
  • Attālums d starp abiem iezīmētajiem punktiem III un IV ir vienāds ar mērinstrumenta lāzera stara veidotās vertikālās līnijas faktisko nolieci no vertikāles.
  • Izmēriet durvju atvēruma augstumu.

Maksimālo pieļaujamo nolieci var aprēķināt šādi:
divkāršs durvju atvēruma augstums × 0,3 mm/m
Piemērs: pie durvju atvēruma augstuma 2 m maksimālā pieļaujamā noliece ir šāda:
2 × 2 m × ±0,3 mm/m = ±1,2 mm. No tā izriet, ka attālums starp punktiem Ⅲ un Ⅳ nedrīkst pārsniegt 1,2 mm.

Precizitātes pārbaudei nepieciešama brīva telpa ar cietu, līdzenu pamatu un aptuveni 5 m lielu attālumu starp grīdu un griestiem.

  • Nostipriniet mērinstrumentu uz pagriežamās platformas (16) un novietojiet to uz grīdas. Iz\vēlieties vertikālo darba režīmu ar automātisku pašizlīdzināšanos un nogaidiet, līdz beidzas mērinstrumenta pašizlīdzināšanās.
  • Atzīmējiet lāzera līnijas augšējās projicēšanas vietas viduspunktu uz griestiem (punkts I). Tad atzīmējiet svērteņa punkta projicēšanas vietas viduspunktu uz grīdas (punkts II).
  • Pagrieziet mērinstrumentu par 180°. Novietojiet mērinstrumentu tā, lai svērteņa punkta projicēšanas vietas viduspunkts sakristu ar jau atzīmēto punktu II. Nogaidiet, līdz beidzas mērinstrumenta pašizlīdzināšanās process. Atzīmējiet lāzera līnijas augšējās projicēšanas vietas viduspunktu uz griestiem (punkts III).
  • Attālums d starp abiem uz griestiem atzīmētajiem punktiem I un III ir vienāds ar mērinstrumenta faktisko nolieci no vertikāles.

Maksimālo pieļaujamo nolieci var aprēķināt šādi:
divkāršs attālums starp grīdu un griestiem × 0,6 mm/m.
Piemērs: pie attāluma starp grīdu un griestiem 5 m maksimālā pieļaujamā noliece ir šāda:
2 × 5 m × ±0,6 mm/m = ±6 mm. No tā izriet, ka attālums starp punktiem Ⅰ un Ⅲ nedrīkst pārsniegt 6 mm.