Указания за безопасна работа с настолни циркуляри

  • Всички предпазни съоръжения трябва да са монтирани. Предпазният кожух трябва да е монтиран правилно и да функционира правилно. Предпазен кожух, който е разхлабен или не функционира правилно трябва да бъде поправен или заменен.
  • Винаги използвайте предпазния кожух, разтварящия клин при разрязване и устройството против откат за всяка дейност по разрязване. При разрязване, когато циркулярът разрязва цялата дебелина на детайла, предпазният кожух и другите предпазни съоръжения помагат да бъде намален рискът от нараняване.
  • Веднага след извършване на операции, които изискват демонтирането на предпазния кожух, разтварящия клин и/или устройството против откат (напр. рендосване), монтирайте отново всички предпазни съоръжения. Предпазният кожух, разтварящит клин и устройството против откат помагат да бъде намален рискът от нараняване.
  • Преди да включите пусковия прекъсвач се уверявайте, че циркулярният диск не допира предпазния кожух, разтварящия клин и обработвания детайл. Неволен допир на тези елементи с циркулярния диск може да предизвика опасна ситуация.
  • Настройвайте разтварящия клин, както е описано в това ръководство за експлоатация. Неправилни разстояние, позиция или подравняване могат да направят разтварящия клин неефективен в предотвратяването на откат.
  • За да могат да работят разтварящият клин и устройството против откат, те трябва да се допират до детайла. Разтварящият клин и устройството против откат не са ефективни при рязане на детайли, които са твърде къси, за да се допрат до разтварящия клин и устройството против откат. В такива случаи откат не може да бъде предотвратен от разтварящия клин и устройството против откат.
  • Използвайте подходящия циркулярен диск за разтварящия клин. За да функционира правилно разтварящият клин, диаметърът на циркулярния диск трябва да съответства на разтварящия клин, тялото на циркулярния диск трябва да е по-тънко от дебелината на разтварящия клин и широчината на прореза трябва да е по-голяма от дебелината на ратварящия клин.

  • ОПАСНОСТ: Никога не поставяйте пръстите си или ръцете си в близост или на една линия с циркулярния диск. Момент невнимание или приплъзване могат да предизвикат съприкосновение с циркулярния диск и в резултат сериозни травми.
  • Подавайте обработвания детайл към циркулярния диск само в посока, обратна на посоката на въртенето му. Подаването на детайла в същата посока, в която се върти диска над работния плот, може да предизвика издърпването на детайла заедно с ръцете Ви към циркулярния диск.
  • Никога не използвайте ъгловата опора да подавате детайла при надлъжно разрязване и не използвайте надлъжната опора за ограничител по дължина при напречно рязане. Воденето на детайла с ъгловата опора и с надлъжната опора едновременно увеличава опасността от усукване на циркулярния диск и откат.
  • Когато разрязвате по дължина, винаги прилагайте силата на подаване между челото и циркуляра. Използвайте летва за избутване, когато разстоянието между челото и циркулярния диск е по-малко от 150 мм, а когато е по-малко от 50 мм използвайте трупче. Използването на "помощни приспособления" позволява ръцете Ви да са на безопасно разстояние от циркулярния диск.
  • Използвайте само летвата за избутване, доставена от производителя, или такава, конструирана в съответствие с изискванията. Летвата за избутване осигурява безопасно разстояние на ръцете от циркулярния диск.
  • Никога не използвайте развалени или разрязани летви за избутване. Повредена летва за избутване може да се счупи по време на работа, което да предизвика допиране на ръката ви до циркулярния диск.
  • Не извършвайте никакви операции, като държите детайла "на ръка". Винаги използвайте или надлъжната опора, или ъгловата опора, за да водите обработвания детайл. "На ръка" означава да държите детайла само с ръце, без да го допирате до надлъжната или ъгловата опора. Държането на детайла на ръка води до разместване, заклинване и откат.
  • Никога не поставяйте ръцете си зад или над циркулярния диск. Това може да предизвика случаен контакт с въртящия се циркулярен диск.
  • Осигурявайте допълнителни подпори за обработвания детайл, когато е твърде дълъг и/или широк, които да го поддържат на нужното ниво. Дълги и/или широки детайли имат склонност да се огъват около ръба на работния плот, което може да причини загуба на контрол, усукване на циркулярния диск и откат.
  • Подавайте обработвания детайл с постоянна скорост. Не огъвайте и не усуквайте обработвания детайл. В случай на заклинване и спиране на въртенето незабавно изключете електроинструмента, извадете щепсела от контакта и след това отстранете заклинването. Блокирането на циркулярния диск в детайла може да предизвика откат или спиране на въртенето на електродвигателя.
  • Не отстранявайте парченца от разрязвания детайл, докато циркулярът работи. Парченцата могат да бъдат захванати между челото или вътрешната страна на предпазния кожух и диска и да увлекат пръстите Ви към циркулярния диск. Преди да отстранявате материал, изключете циркулярната машина и изчакайте въртенето да спре напълно.
  • Поставяйте върху работния плот допълнителна плоча, когато разрязвате детайли с дебелина по-малка от 2 мм. Тънки детайли могат да се огънат и заклинат в процепа за циркулярния диск и да предизвикат откат.

Откат е внезапната реакция вследствие на заклинване или блокиране на циркулярния диск, изместване на линията на среза в детайла спрямо циркулярния диск или когато част от обработвания детайл се заклини между циркулярния диск и прореза в работния плот или друг детайл.

При откат най-често детайлът се повдига от работния плот от задната част на циркулярния диск и се ускорява по посока на оператора.

Откатът е следствие на неправилно боравене с циркулярната машина и/или неправилни работни процедури и може да бъде предотвратен чрез подходящи предпазни мерки, както е описано по-долу.

  • Никога не стойте на една линия с циркулярния диск. Винаги заставайте от страната на циркулярния диск, от която е опората. Откат може да ускори обработвания детайл с голяма скорост по посока на всеки, стоящ срещу или на една линия с циркулярния диск.
  • Никога не се протягайте над и не поставяйте ръцете си зад циркулярния диск, напр. за да издърпвате или да подпирате обработвания детайл. Съществува опасност от неволен допир до циркулярния диск, а при откат пръстите Ви могат да бъдат увлечени към диска.
  • Никога не дръжте и не притискайте разрязвания детайл към въртящия се циркулярен диск. Притискането на разрязвания детайл към циркулярния диск предизвиква сили, които се стремят да го огънат, и откат.
  • Подравнявайте опората да е строго успоредна на циркулярния диск. Неправилно подравнена опора предизвиква притискане на детайла към диска и откат.
  • Когато извършвате глухи прорези, напр. рендосване, използвайте помощни планки, за да притискате обработвания детайл към работния плот и към надлъжната опора. Помощните планки помагат да запазите контрол над обработвания детайл в случай на откат.
  • Подпирайте големи плочи, за да избегнете възникването на откат при притискане и блокиране на циркулярния диск. Големи плочи могат да се огънат под действие на собствената си сила на тежестта. Подпорите трябва да бъдат поставени под всички зони на плочата, които се подават извън работния плот.
  • Бъдете особено внимателни, когато разрязвате детайл, който е усукан, с чворове, огънат или няма прави ръбове, по които да бъде воден по ъгловата или успоредната опора. Усукан, чворест, или огънат детайл е нестабилен и може да се отмести, което да предизвика блокиране на циркулярния диск и откат.
  • Никога не разрязвайте едновременно няколко детайла, поставени един върху друг или един до друг. Циркулярният диск може да увлече един или повече детайла, което да предизвика откат.
  • Когато включвате повторно циркуляра, докато дискът е в среза на детайл, центрирайте диска в среза така, че зъбите да не допират до детайла. При повторно включване, ако дискът е блокиран, може да повдигне детайла и отместването му да причини откат.
  • Поддържайте циркулярните си дискове чисти, остри и с достатъчен чапраз. Никога не използвайте огънати или напукани циркулярни дискове или дискове със счупени зъби. Добре заточени циркулярни дискове с правилен чапраз ограничават блокиране, спиране на въртенето и откат.

  • Изключете циркулярната машина и извадете щепсела от контакта, когато демонтирате вложката, заменяте циркулярния диск или регулирате разтварящия клин, устройството против откат или предпазния кожух, както и когато оставяте машината без надзор. Предпазните мерки предотвратяват инциденти.
  • Никога не оставяйте работеща циркулярна машина без надзор. Изключете електроинструмента и не го оставяйте, докато въртенето му не спре напълно. Работеща настолна циркулярна машина без наздор представлява опасност, която не контролирате.
  • Поставяйте настолната циркулярна машина на добре осветено хоризонтално място, където можете да стоите стабилно и да поддържате равновесие. Тя трябва да е инсталирана в зона, осигуряваща достатъчно пространство за лесно манипулиране с детайла. Тесни, недобре осветени места и неравни хлъзгави подове са предпоставка за инциденти.
  • Периодично почиствайте и отстранявайте стърготините под настолната циркулярна машина и/или аспирационната система. Натрупаните стърготини са лесно запалими и могат да се самовъзпламенят.
  • Настолната циркулярна машина трябва да бъде захваната здраво. Циркулярна машина, която не е захваната, може да се приплъзне или преобърне.
  • Преди да включите циркулярната машина, отстранете от работния плот всички помощни инструменти, дървени трупчета и др.п. Отвличането на вниманието или опасността от блокиране са опасни.
  • Винаги използвайте циркулярни дискове с правилните размери и форма (диамантен или кръгъл) и с правилния присъединителен отвор. Циркулярни дискове, които не пасват на присъединителните размери на вала на машината вибрират и могат да предизвикат загуба на контрол.
  • Никога не използвайте повредени или неподходящи приспособления за монтиране на диска, като фланци, шайби, винтове или гайки. Приспособленията за монтиране са специално конструирани за Вашата циркулярна машина и осигуряват безопасна работа и оптимална производителност.
  • Не се качвайте върху настолната циркулярна машина, не я ползвайте, за да стъпвате върху нея. Съществува опасност от тежки травми, ако машината се преобърне или по друга причина неволно допреде циркулярния диск.
  • Уверете се, че циркулярният диск се върти в правилната посока. Не монтирайте на настолната циркулярна машина дискове за шмиргелене, телени четки, или абразивни дискове за рязане. Неправилното инсталиране на настолната циркулярна машина или ползването на работни инструменти, които не са утвърдени от производителя, може да предизвика тежки травми.