Включване на водното охлаждане/прахоулавянето

Ако боркорони за мокро или сухо пробиване не бъдат охлаждани достатъчно по време на работа, диамантните сегменти могат да бъдат повредени или боркороната може да блокира в пробивания отвор. Затова при мокро пробиване следете охлаждането да е достатъчно, при сухо пробиване системата за прахоулавяне да работи добре.

При разширяването на съществуващ отвор той трябва да бъде затворен старателно, за да бъде осигурено достатъчно охлаждане на боркоро‌ната.

Поставете адаптера за вода (12) на съединението с палци (6) и го затегнете, като го завъртите до упор по посока на часовниковата стрелка.

Затворете спирателния кран за водата (10). Вклю‌чете захранващия маркуч за вода към щуцера (11). Възможно е захранването с вода от мобилен воден резервоар (допълнително при‌способление) или от стационарна водопроводна инсталация.

За да улавяте излизащата от отвора вода при мокро пробиване, се нуждаете от водосъбирателен пръстен и прахосмукачка за мокро/сухо засмукване (не са включени в окомплектовката).

Водосъбирателният пръстен вж. Допълнителни приспособления/резервни части е предвиден за употреба със стенд за диамантено-пробивни машини GCR 180 и диамантено-пробивна машина GDB 180 WE.

Изрежете в уплътнителния капак отвор за желания диаметър на свредлото.

Вкарайте натягащата пружина (33) до упор в отвора между подовата пластина (25) и колоната (20). Внимавайте завъртяната част на обтягащата пружина да сочи надолу.

Поставете водосъбирателния пръстен в нужната позиция и допрете натягащата пружина до опорните точки на водосъбирателния пръстен. (Езичетата в края на натягащата пружина служат за повдигане на пружината нагоре.)

Благодарение на силата на натягащата пружина уплътнението на водосъбирателният пръстен се притиска към основата и заедно със създавания от прахосмукачката за мокро/сухо засмукване вакуум предотвратява протичането на вода.

Прахове, отделящи се при обработването на материали като съдържащи олово бои, някои видове дървесина, минерали и ме‌та‌ли могат да бъдат опасни за здравето. Кон‌тактът до кожата или вдишването на такива прахове могат да предизвикат алергични реакции и/или заболявания на дихателните пътища на работещия с електроинстру‌мен‌та или намиращи се наблизо лица.
Определени прахове, напр. отделящите се при обработване на бук и дъб, се считат за канцерогенни, особено в комбинация с химикали за третиране на дървесина (хро‌мат, консерванти и др.). Допуска се обра‌бот‌ването на съдържащи азбест материали само от съответно обучени квалифицирани лица.

  • По възможност използвайте подходяща за обработвания материал система за прахоулавяне.
  • Осигурявайте добро проветряване на работното място.
  • Препоръчва се използването на дихателна маска с филтър от клас P2.

Спазвайте валидните във Вашата страна законови разпоредби, валидни при обработване на съответните материали.

Поставете адаптера за изсмукване (13) на съединението с палци (6) и го затегнете, като го завъртите до упор по посока на часовниковата стрелка.

Пъхнете маркуча за прахоулавяне (15) на подходяща и препоръчвана за тази система прахосмукачка за мокро/сухо почистване  вж. Допълнителни приспособления/резервни части в щуцера за прахоулавяне (14).