A mérőműszer pontosságának ellenőrzése

Az ezután leírásra kerülő munkákat csak jól kiképzett és megfelelő minősítéssel rendelkező személyek hajthatják végre. Egy mérőműszer pontosságának az ellenőrzéséhez vagy a mérőműszer kalibrálásához ismerni kell a megfelelő törvényszerűségeket.

A legnagyobb befolyást a környezeti hőmérséklet gyakorolja a pontosságra. A lézersugarat főleg a padló felett található hőmérsékleti különbségek tudják kitéríteni.

A padló felett felemelkedő meleg levegő hatásának minimumra való csökkentéséhez azt javasoljuk, hogy a mérőműszert szerelje egy háromlábú műszerállványra. Ezen felül a mérőműszert lehetőleg a munkafelület közepére állítsa.

A külső hatásokon kívül a berendezésen belüli hatások (mint például a műszer leesése vagy erős ütések) is okozhatnak a méréseknél eltéréseket. Ezért minden munkakezdés előtt ellenőrizze a szintezési pontosságot.

Ha a mérőműszer az alábbiakban leírt valamelyik eljárás során meghaladja a maximális eltérést, hajtson végre egy kalibrálást a lásd A mérőműszer kalibrálása szerint, vagy küldje be a mérőműszert ellenőrzésre egy Bosch-vevőszolgálathoz.

Egy megbízható és pontos eredmény biztosításához azt javasoljuk, hogy a szintezési pontosság ellenőrzését egy fal előtti 30 m hosszú, szilárd alapon található szabad mérési szakaszon hajtsa végre. Hajtson végre mindkét tengelyhez egy-egy komplett mérési eljárást.

  • Állítsa fel a mérőműszert egy faltól 30 m távolságra vízszintes helyzetben egy háromlábú műszerállványra vagy egy szilárd, sík alapra. Kapcsolja be a mérőműszert.
  • A szintezés befejezése után jelölje meg a falon a lézersugár középpontját (Ⅰ pont).
  • Forgassa el 180°-kal a mérőműszert, anélkül, hogy a magasságát megváltoztatná. Várja meg, amíg befejeződik az automatikus szintezés, és jelölje fel a lézersugár közepét a falon (Ⅱ pont). Ügyeljen arra, hogy a Ⅱ pont lehetőleg függő‌legesen az Ⅰ pont felett, illetve alatt legyen.

Ismételje meg ezt a mérési eljárást a másik tengelyre is. Ehhez a mérési eljárás előtt forgassa el a mérőműszert 90°-kal.

Egy 30 m-es mérési szakasz esetén a legnagyobb megengedett eltérés ±1,5 mm. Az Ⅰ és Ⅱ pont közötti d különbségnek ezek szerint mind a két mérési eljárásnál legfeljebb 3 mm-nek szabad lennie.

Az ellenőrzéshez egy 10 m magas fal előtt egy szilárd talajon fennálló szabad mérési szakaszra van szükség. Rögzítsen egy függőónzsinórt a falra.

  • Állítsa fel a mérőműszert függőleges helyzetben egy szilárd, sík alapra. Kapcsolja be a mérőműszert és várja meg, amíg az végrehajtja az önszintezést.
  • Állítsa úgy be a mérőműszert, hogy a lézersugárnak a középpontja pontosan a függőónzsinór felső végére irányuljon. A lézersugár és függőónzsinór alsó vége közötti d különbség megadja a mérőműszernek a függőleges helyzettől való eltérését.

Egy 10 m magas mérési szakasz esetén a legnagyobb megengedett eltérés ±1 mm. A d különbségnek következésképpen legfeljebb 1 mm-nek szabad lennie.