Primeri dela

Merilno napravo postavite na vodoravno trdno podlago ali jo namestite na stojalo (32).

Delo s stojalom: laserski žarek usmerite na želeno višino. Prenesite oz. preverite višino na ciljnem mestu.

Delo brez stojala: izračunajte razliko višine med laserskim žarkom in višino na referenčni točki s pomočjo laserske tarče (41). Prenesite oz. pre‌verite izmerjeno višinsko razliko na cilju.

Če je potrebno nanašanje pravih kotov ali porav‌navanje vmesnih sten, je treba točko navpičnice navzgor (9) poravnati vzporedno, tj. v enakem razmaku do referenčne linije (na primer stene).

V ta namen merilno napravo postavite v navpični položaj in jo pozicionirajte tako, da bo točka navpičnice navzgor potekala vzporedno z referenčno linijo.

Za natančno pozicioniranje merite razliko med točko navpičnice navzgor in referenčno linijo neposredno na merilni napravi s pomočjo laserske tarče (41). Razmak med točko navpičnice navzgor in referenčno linijo ponovno izmerite v največji možni oddaljenosti od merilne naprave. Točko navpičnice navzgor naravnajte tako, da bo imela enako razdaljo do referenčne linije, kot pri merjenju neposredno na merilni napravi.

Pravi kot do točke navpičnice navzgor (9) se prikaže s spremenljivim laserskim žarkom (6).

Za prikaz navpičnice oz. vertikalne ravnine postavite merilno napravo v navpični položaj. Če naj navpična ravnina poteka v pravem kotu k referenčni liniji (npr. steni), potem naravnajte točko navpičnice navzgor (9) na tej referenčni liniji.

Navpičnica se prikaže s spremenljivim laserskim žarkom (6).

Za uravnavanje navpične laserske linije ali rotacijske ravnine na referenčni točki postavite merilno napravo v navpičen položaj in na grobo poravnajte lasersko linijo oz. rotacijsko ravnino glede na referenčno točko. Za točno poravnavo glede na referenčno točko zavrtite rotacijsko ravnino okrog navpične osi  glejte  Vrtenje rotacijske ravnine v navpičnem položaju (glejte sliko B).

Pri ugodnih svetlobnih razmerah (temna oko‌lica) in na kratkih razdaljah lahko delate brez laserskega sprejemnika. Za boljšo vidljivost laserskega žarka izberite ali linijski način ali pa točkovni način in zasukajte laserski žarek z roko do cilja.

Pri neugodnih svetlobnih razmerah (svetla okolica, neposredna sončna svetloba) in na večje razdalje uporabite laserski sprejemnik (30) zaradi boljšega iskanja laserskega žarka. Pri delih z laserskim sprejem‌nikom uporabite rotacijski način z najvišjo rotacijsko hitrostjo.

Pri merjenju na večjih razdaljah je za iskanje laserskega žarka treba uporabiti laserski sprejemnik (30). Za preprečevanje motenj naj bo merilno napravo vedno postavljena na sredino delovne površine in na stojalo.

Pri delu na prostem vedno uporabite laserski sprejemnik (30).

Merilno napravo pri delih na neravnih tleh monti‌rajte na stojalo (32). Delo izvajajte samo z vklopljeno funkcijo opozorila pred udarci in s tem preprečite napačne meritve pri premikanju tal ali tresenju merilne naprave.