Postavljanje/centriranje mernog alata

Postavite stativ tako da je stabilan i osiguran od prevrtanja ili klizanja. Postavite merni alat sa prijemnicom za stativ (13) na navoj stativa i čvrsto zavijte merni alat pomoću zavrtnja za fiksiranje stativa.

Centrirajte stativ grubo.

Merni alat se može nositi montiran na stativ prilikom kratkih udaljenosti. Da ne biste oštetili merni alat, stativ se tokom transporta mora držati u vertikalnom položaju i ne sme da se nosi npr. uzdužno preko ramena.

Pomoću nožnih zavrtanja (12), centrirajte merni alat tako da se vazdušni mehur nalazi u sredini kružne libele (7).

 

Okretanjem prva dva nožna zavrtnja A i B, dovedite vazdušni mehur u sredinu između ova dva zavrtnja. Zatim okrećite treći nožni zavrtanj C dok mehur vazduha ne bude u sredini kružne libele.

Nakon početnog podešavanja kružne libele, sva odstupanja mernog alata od horizontalne linije kompenzuju se pomoću kompenzatora.

Tokom rada redovno proveravajte (npr. posmatranjem ogledala libele (3)) da li je vazdušni mehur i dalje u sredini kružne libele.

Ako je potrebno, centrirajte merni alat preko tačke tla. U tu svrhu, okačite visak (20) na zavrtanj za fiksiranje stativa. Poravnajte merni alat preko tačke tla pomeranjem mernog alata na stativ ili pomeranjem stativa.

Skinite zaštitnu kapicu sa objektiva (1).

Usmerite teleskop ka svetlom predmetu ili držite list belog papira ispred objektiva (1). Okrećite okular (6) dok nitni krst ne postane oštar i dubinski crn.

Usmerite teleskop ka nivelacionoj letvi, ako je potrebno koristite grubi vizir (2). Okrećite dugme za fokusiranje (16) dok polje razdvajanja nivelacione letve ne bude jasno vidljivo. Poravnajte nitni krst tačno sa sredinom nivelacione letve okretanjem bočnog elementa za fino kretanje (14).

Kada je teleskop pravilno fokusiran, nitni krst i slika nivelacione letve ne smeju da se pomeraju jedan u odnosu na drugi kada se oko iza okulara pomera.