Wymiana uchwytu wiertarskiego (zob. rys. C)

Zębaty uchwyt wiertarski (1) jest zabezpieczony przed niezamierzonym zsunięciem się z wrzeciona za pomocą śruby zabezpieczającej (10).

Otworzyć całkowicie zębaty uchwyt wiertarski (1) i wykręcić śrubę zabezpieczającą (10) w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Należy wziąć pod uwagę, że śruba zabezpieczająca ma gwint lewoskrętny.

Jeżeli śruba zabezpieczająca (10) nie daje się wykręcić, przystawić śrubokręt do łba śruby i od‌blo‌kować ją, uderzając w trzonek śrubokręta.

Aby zdemontować zębaty uchwyt wiertarski (1) należy przyłożyć klucz widełkowy (rozmiar klucza 17) do przeznaczonego do tego celu miejsca na wrzecionie napędowym.

Przytrzymać uchwyt jedną ręką, a drugą przekręcać klucz w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aż do uwolnienia uchwytu wiertarskiego ze stożka.

  • Na stożku wrzeciona i w gnieździe uchwytu wiertarskiego nie powinny znajdować się żadne zanieczyszczenia ani pozostałości smaru.

Aby zamontować zębaty uchwyt wiertarski (1), należy do oporu obrócić nakrętkę na wrzecionie napędowym w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

Osadzić zębaty uchwyt wiertarski na wrzecionie napędowym bez użycia siły.

Lekko uderzyć gumowym młotkiem w przednią stronę zębatego uchwytu wiertarskiego (1), aby zapewnić stabilne osadzenie zębatego uchwytu wiertarskiego. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby szczęki mocujące zębatego uchwytu wiertarskiego nie wystawały, gdyż mogłoby to spowodować jego uszkodzenie.

Wkręcić śrubę zabezpieczającą (10) w otwarty zębaty uchwyt wiertarski, obracając ją w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Za każdym razem należy użyć nowej śruby zabezpieczającej, gdyż jej gwint pokryty jest specjalną masą klejącą, która traci skuteczność przy wielokrotnym użyciu.