Sprawdzanie dokładności pomiarowej urządzenia pomiarowego

Największy wpływ wywiera temperatura oto‌czenia. W szczególności różnica temperatur przebiegająca od podłoża do góry może wpływać na przebieg wiązki laserowej.

Aby zminimalizować efekty termiczne spowodowane unoszącym się do góry ciepłem gleby, zalecamy stosowanie urządzenia pomiarowego na statywie. Oprócz tego należy sta‌rać się ustawić urządzenie pomiarowe w miarę możliwości pośrodku powierzchni roboczej.

Na odchylenia pomiarowe mogą mieć wpływ, oprócz czynników zewnętrznych, także charakterystyczne dla danego typu urządzenia czynniki (takie jak na przykład upadek lub silne wstrząsy). Z tego powodu należy przed każdym pomiarem skontrolować dokładność niwelacyjną.

Należy skontrolować najpierw dokładność pozy‌wysokości poziomej linii laserowej oraz jej dokładność niwelacyjną, a następnie dokładność niwelacyjną pionowej linii laserowej.

Jeżeli któraś z kontroli wykazałaby, iż urządzenie pomiarowe przekracza maksymalnie dopusz‌czalne odchylenie, urządzenie należy oddać do naprawy w jednym z punktów serwisowych firmy Bosch.

Do przeprowadzenia kontroli dokładności wyso‌kości linii poziomej potrzebny jest wolny odci‌nek o długości 5 m i ze stabilnym podłożem pomiędzy dwiema ścianami A i B.

  • Zamontować urządzenie pomiarowe w pobliżu ściany A na statywie lub ustawić je na stabil‌nym, równym podłożu. Włączyć urządzenie pomiarowe. Wybrać tryb pracy krzyżowej z funkcją automatycznej niwelacji.
  • Skierować laser na ścianę A i zaczekać, aż urządzenie pomiarowe się wypoziomuje. Zaznaczyć na ścianie środek punktu, w którym krzyżują się linie laserowe (punkt I).
  • Obrócić urządzenie pomiarowe o 180°, zacze‌kać aż się wypoziomuje i zaznaczyć na prze‌ciwległej ścianie B punkt, w którym krzyżują się linie laserowe (punkt II).
  • Umieścić urządzenie pomiarowe – nie obracając go – w pobliżu ściany B, włączyć je i zaczekać, aż się wypoziomuje.
  • Wyregulować wysokość urządzenia pomiarowego (na statywie albo ewentualnie podkładając coś pod urządzenie) tak, aby punkt przecięcia linii laserowych dokładnie pokrywał się z zazna‌czonym uprzednio punktem II na ścianie B.
  • Obrócić urządzenie pomiarowe o 180°, nie zmieniając jego wysokości. Skierować wiązkę na ścianę A tak, aby pionowa linia laserowa przebiegała przez uprzednio zazna‌czo‌ny punkt I. Zaczekać, aż urządzenie pomiaro‌we się wypoziomuje i zaznaczyć punkt prze‌cięcia linii laserowej na ścianie A (punkt III).
  • Z różnicy d pomiędzy obydwoma zaznaczonymi punktami Ⅰ i Ⅲ na ścianie A wyniknie rzeczy‌wiste odchylenie urządzenia pomiarowego.

Na odcinku pomiarowym wynoszącym 2 × 5 m = 10 m maksymalnie dopuszczalne odchylenie nie może przekraczać:
10 m × ±0,3 mm/m = ±3 mm. Różnica d pomiędzy punktami Ⅰ i Ⅲ może zatem wynosić maksymalnie 3 mm.

Do przeprowadzenia kontroli potrzebna jest wolna powierzchnia ok. 5 × 5 m.

  • Zamocować urządzenie pomiarowe pośrodku między ścianami A i B, na statywie lub ustawić je na stałym, równym podłożu. Wybrać tryb poziomy z funkcją automatycznej niwelacji i odczekać, aż urządzenie pomiarowe zakończy automatyczną niwelację.
  • W odległości 2,5 m od urządzenia pomiaro‌we‌go zaznaczyć na obu ścianach środek linii la‌se‌rowej (punkt I na ścianie A i punkt II na ścianie B).
  • Obrócić urządzenie pomiarowe o 180° i usta‌‌wić je w odległości 5 m, a następnie odcze‌kać, aż urządzenie zakończy automatyczną niwelację.
  • Ustawić wysokość urządzenia pomiarowego (na statywie albo ewentualnie podkładając coś pod urządzenie) tak, aby środek linii laserowej dokładnie pokrywał się z zaznaczonym uprzednio punktem Ⅱ na ścianie B.
  • Zaznaczyć na ścianie A środek linii laserowej jako punkt Ⅲ (pionowo nad ew. pod punktem Ⅰ).
  • Z różnicy d pomiędzy obydwoma zaznaczonymi punktami Ⅰ i Ⅲ na ścianie A wyniknie rzeczy‌wiste odchylenie urządzenia pomiarowego od poziomu.

Na odcinku pomiarowym wynoszącym 2 × 5 m = 10 m maksymalne dopuszczalne odchylenie nie może przekraczać:
10 m × ±0,3 mm/m = ±3 mm. Różnica d pomiędzy punktami Ⅰ i Ⅲ może zatem wynosić maksymalnie 3 mm.

Do przeprowadzenia kontroli potrzebny jest otwór drzwiowy. Po obu stronach drzwi musi być mini‌mum 2,5 m wolnego miejsca. Niezbędne jest też stabilne podłoże.

  • Ustawić urządzenie pomiarowe w odległości 2,5 m od otworu drzwiowego na stałym, rów‌nym podłożu (nie na statywie). Wybrać tryb pracy krzyżowej z funkcją automatycznej niwelacji. Skierować linię laserową na otwór drzwiowy i odczekać, aż urządzenie zakończy automatyczną niwelację.
  • Zaznaczyć środek poziomej linii laserowej na pod‌łodze w otworze drzwiowym (punkt I), w odleg‌łości 5 m po drugiej stronie otworu drzwiowego (punkt II), jak również na górnej framudze otworu drzwiowego (punkt III).
  • Obrócić urządzenie pomiarowe o 180° i usta‌wić je z drugiej strony otworu drzwiowego, bezpośrednio za punktem II. Zaczekać, aż urządzenie pomiarowe się wypoziomuje, a następnie skierować pionową linię laserową w taki sposób, by jej środek przebiegał dokładnie przez punkty I i II.
  • Zaznaczyć środek linii laserowej na górnej krawędzi otworu drzwiowego, jako punkt Ⅳ.
  • Z różnicy d pomiędzy obydwoma zaznaczonymi punktami Ⅲ i Ⅳ wyniknie rzeczy‌wiste odchylenie urządzenia pomiarowego od prostopadłej.
  • Należy zmierzyć wysokość otworu drzwio‌wego.

Maksymalne dopuszczalne odchylenie obliczane jest w następujący sposób:
Podwójna wysokość otworu drzwiowego × 0,3 mm/m
Przykład: Przy wysokości otworu drzwiowego 2 m maksymalne odchylenie może wynosić
2 × 2 m × ±0,3 mm/m = ±1,2 mm. W związku z tym punkty Ⅲ i Ⅳ mogą być od siebie oddalone maksymalnie o 1,2 mm.

Do przeprowadzenia kontroli potrzebny jest wolny odci‌nek o długości ok. 5 m ze stabilnym podłożem pomiędzy podłogą a sufitem.

  • Zamontować urządzenie pomiarowe na platformie obrotowej (16) i ustawić je na podłodze. Wybrać tryb pionowy z funkcją automatycznej niwelacji i odczekać, aż urządzenie pomiarowe zakończy automatyczną niwelację.
  • Zaznaczyć środek górnego punktu krzyżowania się linii laserowych na suficie (punkt Ⅰ). Oprócz tego zaznaczyć środek dolnego punktu pionowego na podłodze (punkt Ⅱ).
  • Obrócić urządzenie pomiarowe o 180°. Ustawić je w taki sposób, aby środek dolnego punktu pionowego pokrywał się z zaznaczonym uprzednio punktem Ⅱ. Poczekać, aż urządzenie pomiarowe zakończy automatyczną niwelację. Zaznaczyć środek górnego punktu krzyżowania się linii laserowych (punkt  Ⅲ).
  • Z różnicy d pomiędzy obydwoma zaznaczonymi punktami Ⅰ i Ⅲ wyniknie rzeczy‌wiste odchylenie urządzenia pomiarowego od pionu.

Maksymalne dopuszczalne odchylenie obliczane jest w następujący sposób:
Podwójna odległość pomiędzy podłogą a sufitem 
× 0,6 mm/m.
Przykład: Przy odległości pomiędzy podłogą a sufitem 5 m maksymalne odchylenie może wynosić
2 × 5 m × ±0,6 mm/m = ±6 mm. W związku z tym punkty Ⅰ i Ⅲ mogą być od siebie oddalone maksymalnie o 6 mm.