Поддържане и почистване

При техническо обслужване от потребителя прахосмукачката трябва да бъде разглобявана, почиствана и обслужвана, доколкото е възможно, без при това да бъде застрашавано здравето на обслужващото лице. Преди разглобяване прахосмукачката трябва да бъде почиствана, за да бъдат предотвратени евентуални опасности. Помещението, в което прахосмукачката се разглобява, трябва да бъде добре проветрявано. По време на ремонт носете лично защитно оборудване. След техническото обслужване работната площадка трябва да бъде почистена.
Не по-рядко от веднъж годишно трябва да се извършва проверка относно противопраховата безопасност от представител на производителя или квалифициран техник, напр. за евентуални повреди на филтъра, непропускливост на прахосмукачката и правилното функциониране на контролния модул.
При прахосмукачки от клас L, които са работили в силно замърсена среда, трябва да се извършва почистване отвън, както и на всички модули или третиране със средства за уплътняване. При извършването на техническо обслужване или ремонт всички замърсени детайли, които не могат да бъдат почистени в достатъчна степен, трябва да бъдат изхвърляни и заменяни с нови. Такива детайли трябва да бъдат поставяни в непропускащи пликове в съответствие с валидните нормативни документи за изхвърляне на съответните отпадъци.

  • Периодично измивайте контейнера (9) с обикновен почистващ препарат, в който няма твърди частици и го оставяйте да изсъхне.

Редовното изпразване на контейнера за отпадъци и почистване на филтъра осигурява оптимална степен на засмукване. Ако и след това мощността на засмукване не е добра, прахосмукачката трябва да бъде предадена за ремонт в оторизиран сервиз за електроинструменти на Бош.

Изваждане/смяна на нагънатия филтър (вж. фиг. C)

Незабавно заменяйте нагънатия филтър, ако се повреди.

  • Завъртете с монета или подобен предмет заключването върху фиксатора (6) на 1/4 оборот по посока на стрелката и притиснете фиксатора.
  • Вдигнете горната част на прахосмукачката (3) и я хванете здраво.
    Захванете нагънатия филтър (12) за дръжките и го извадете нагоре.
  • Изчеткайте ламелите на нагънатия филтър (12) с мека четка.
    или
    Сменете повредения нагънат филтър (12).
  • Поставете новия, респ. почистения нагънат филтър (12) и при това следете за сигурното поставяне.
  • Отново свалете надолу горната част на прахосмукачката (3). С леко натискане отгоре фиксаторът (6) отново се затваря.

Почистване на защитния филтър на мотора (вж. фиг. C)

Защитният филтър на мотора като цяло не изисква поддръжка.

  • От време на време изваждайте защитния филтър на мотора (13) и го изплаквайте под чиста вода.
    Преди поставяне оставете защитния филтър на мотора да изсъхне добре.

При необходимост почиствайте сензорите за степента на запълване (14).

  • Отворете скобите (10) и извадете горната част на прахосмукачката (3).
  • Почистете сензорите за степента на запълване (14) с мека кърпа.
  • Поставете горната част на прахосмукачката (3) и затворете скобите (10).