Doprowadzenie wody/podłączenie urządzenia odsysającego pył

Niedostateczne chłodzenie koronek wiertniczych do pracy na mokro i na sucho może spowodować usz‌kodzenie segmentów diamentowych lub zabloko‌wanie koronki w otworze wiertniczym. Dlatego należy podczas wiercenia na mokro zadbać o wystarczające chłodzenie wodą, a podczas wier‌cenia na sucho o funkcjonujące odsysanie pyłu.

Jeżeli powiększany jest istniejący już otwór, należy go starannie zasłonić, aby zapewnić wystarczające chłodzenie koronki wiertniczej.

Założyć adapter przyłącza wody (12) na sprzęgło kłowe (6) i dokręcić, obracając nim w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara aż do oporu.

Zakręcić kurek odcinający dopływ wody (10). Podłączyć dopływ wody do złączki kranowej (11). Do‌pro‌wa‌dze‌nie wody możliwe jest z ruchomego zbior‌nika ciśnie‌nio‌wego (osprzęt) lub sta‌cjo‌narnego przyłącza wody.

Podczas wiercenia na mokro wodę wypływającą z otworu można wyłapać za pomocą pierścienia zbierającego wodę (osprzęt) i odkurzacza do pracy na sucho i mokro (osprzęt).

Pierścień zbierający wodę zob. Osprzęt/części zamienne jest przeznaczony do stosowania wraz ze stojakiem wiertarskim do wiertnic diamentowych GCR 180 oraz wiertnicą diamentową GDB 180 WE.

Wyciąć otwór o średnicy zaplanowanego wiercenia w pokrywie uszczelki.

Wsunąć do oporu sprężynę (33) w szczelinę pomiędzy podstawą (25) a kolumną wiertniczą (20). Należy przy tym zwrócić uwagę, aby odgięta część sprężyny skierowana była do dołu.

Ustawić pierścień zbierający wodę we właściwej pozycji i umieścić sprężynę na punktach mocowania, umieszczonych na pierścieniu. (Zadaniem skrzydełek umieszczonych na końcach sprężyny jest dociągnięcie sprężyny do góry.)

Dzięki sile naprężenia sprężyny pierścień zbierający wodę wraz z uszczelką jest dociskany do podłoża i w połączeniu z odkurzaczem do pracy na sucho i mokro zapobiega wydostawaniu się wody na zewnątrz.

Pyły niektórych materiałów, na przykład powłok malarskich z zawartością ołowiu, niektórych gatunków drewna, minerałów lub niektórych ro‌dza‌jów metalu, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Bezpośredni kontakt fizyczny z pyłami lub przedostanie się ich do płuc może wywołać reakcje alergiczne i/lub choroby układu oddechowego operatora lub osób znajdujących się w pobliżu.
Niektóre rodzaje pyłów, np. dębiny lub bu‌czy‌ny uważane są za rakotwórcze, szczególnie w połączeniu z substancjami do obróbki drewna (chromiany, impregnaty do drewna). Materiały, zawierające azbest mogą być obrabiane jedynie przez odpowiednio przeszkolony personel.

  • O ile jest to możliwe, należy zawsze stosować system odsysania pyłu, dostosowany do rodzaju obrabianego materiału.
  • Należy zawsze dbać o dobrą wentylację stanowiska pracy.
  • Zaleca się noszenie maski przeciwpyłowej z pochłaniaczem klasy P2.

Należy przestrzegać aktualnie obowiązu‌jących w danym kraju przepisów, regulują‌cych zasady obróbki różnego rodzaju materiałów.

Założyć adapter do odsysania pyłu (13) na sprzęgło kłowe (6) i dokręcić, obracając nim w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara aż do oporu.

Założyć wąż odsysający (15) odpowiedniego i zalecanego dla tego systemu odkurzacza do pracy na sucho i mokro zob. Osprzęt/części zamienne na króciec odsysający (14).