Указания за работа

Предпазвайте режещите дискове от резки натоварвания и удари.

Водете електроинструмента равномерно и с леко избутване по посока на рязането, за да постигнете добро качество на среза. Твърде силното избутване намалява експлоатационния живот на работните инструменти значително и може да навреди на електроинструмента.

Производителността на рязане и качеството на среза зависят в значителна степен от състоянието и формата на зъбите на режещия диск. Затова използвайте само добре заточени и подходящи за разрязвания материал дискове.

Изборът на режещия диск зависи от вида на дървесината, качеството и дали се разрязва надлъжно или напречно на влакната.

При надлъжно рязане на детайли от иглолистна дървесина (смърч) се образуват дълги спиралообразни стърготини.

Отделящият се при обработването на бук и дъб прах е изключително вреден за здравето, затова винаги работете с прахоуловителна/аспирационна система.

Указание: При рязане на пластмаса, особено на PVC, се образуват дълги спираловидни стружки, които могат да бъдат заредени със статично електричество. Вследствие на това отворът за изхвърляне на стружки (18) може да се запуши. Най-добре работете с прахоизсмукване.

Включете електроинструмента, допрете го до детайла и внимателно започнете среза. След това продължете с по‑голямо подаване и без прекъсване, за да не се зацапат режещите зъби.

  • При разрязване на леки строителни мате‌риали спазвайте законовите разпоредби и указанията на производителя.

Допуска се само сухо разрязване на леки строителни материали и само при използването на външна система за прахоулавяне. Винаги работете с водещата шина (30) (не е включена в окомплектовката).

Прахосмукачката трябва да е предназначена за засмукване на прах от инертни материали. Bosch предлага подходящи прахосмукачки.

С помощта на водещата шина (30) можете да извършвате прави срезове.

Гумено уплътнение на водещата шина служи като предпазител, който при рязане на дървени детайли предпазва откъртване на парченца от повърхността. За целта зъбите на циркулярния диск трябва да са разположени плътно до гуменото уплътнение.

Преди първо ползване на гуменото уплътнение с водещата шина (30) то трябва да бъде настроено за работа с ползвания ръчен циркуляр. За целта допрете водещата шина (30) до детайл по цялата й дължина. Настройте дълбочина на рязане прибл. 9 mm и наклон на среза под прав ъгъл. Включете циркуляра и го преместете с равномерно подаване и умерено притискане по посока на рязане.

С помощта на съединителното звено (31) могат да бъдат наставени две водещи шини. Застопоряването се извършва с помощта на четирите винта, които са на съединителното звено.

Вграденият в основната плоча (8) тесен жлеб (50) може да се използва за показаните на страницата за принадлежности водещи шини. Поставете циркуляра върху водещата шина и при необходимост регулирайте с двата плъзгача (45) точната сглобка на циркуляра и водещата шина.
За приспособяване на основната плоча към направляващи шини на други производители с по-широк борд демонтирайте пластмасовата вложка (44).

Опората за успоредно водене (46) позволява извършването на прецизни срезове успоредно на ръб на детайла, напр. разрязването на еднакви летви.

Вкарайте направляващите на приспособлението за успоредно водене (46) през водачите в основната плоча (8). Монтирайте винтовете с крилчата глава (47) от двете страни, както е показано на фигурата, но все още не затягайте винтовете с крилчата глава (47).

Задайте желаната ширина на рязане като скална стойност на съответната маркировка за рязане (33) или (32), вж. Маркировка на срезовете (вж. фиг. B). Затегнете винтовете с крилчата глава (47).

За обработване на по‑големи детайли или за разрязване по права линия можете да закрепите към детайла дъска или летва като помощна опора и да водите циркуляра, като опирате основната плоча към нея.