Пускане в експлоатация

С помощта на превключвателя (3) можете да сменяте посоката на въртене на електро‌инструмента. Това обаче не е възможно при натиснат пусков прекъсвач (5).

Въртене надясно: За пробиване и завиване на винтове преместете превключвателя за посоката на въртене (3) наляво.

Въртене наляво: За разхлабване, респ. развиване на винтове преместете превключвателя за посоката на въртене (3) надясно.

Пробиване и завиване

Поставете превключвателя (2) на символа "Пробиване".

Ударно пробиване

Поставете превключвателя (2) на символа "Ударно пробиване".

Превключвателят (2) попада в позиция с отчетливо прещракване и може да бъде превключван и при работещ електродвигател.

  • Можете да превключвате предавките с превключвателя (8) в покой или докато електроинструментът работи. Все пак това не трябва да се прави под пълно натоварване или при максимална скорост на въртене.

С превключвателя (8) можете предварително да изберете два диапазона на скоростта на въртене.

I предавка:

Нисък диапазон на скоростта на въртене; при работа със свредла с голям диаметър или при завиване.

II предавка:

Висока скорост на въртене; за пробиване със свредла с малък диаметър.

 

Предавка

Максимален диаметър на пробиване

1

> 100 mm

2

< 100 mm

Не работете с боркорони в режим на ударно пробиване.

Поставете превключвателя (2) на символа "Пробиване".

За включване на електроинструмента натиснете и задръжте пусковия прекъсвач (5).

За застопоряване на натиснатия пусков прекъсвач (5) натиснете бутона (4).

За изключване на електроинструмента отпуснете пусковия прекъсвач (5), съответно ако е застопорен с бутона (4), първо натиснете краткотрайно и след това отпуснете пусковия прекъсвач (5).

За да бъдат предотвратени големи реакционни моменти, електро‌инструментът е съоръжен с предпазен съединител (Anti-Rotation = анти-ротация).

  • Ако работният инструмент се заклини, задвижването към вала на електро‌инстру‌мента се прекъсва. Поради възникващите при това сили на реакция‌та дръжте елек‌троинструмента винаги здраво с двете ръце и заемайте стабилно положение на тялото.
  • Ако работният инструмент се заклини, изключете електроинструмента и освобо‌дете работния инструмент. При включване с блокиран работен инструмент възникват големи реакционни моменти.

В зависимост от силата на натискане на пусковия прекъсвач (5) можете безстепенно да регулирате скоростта на въртене/честотата на ударите на работещия електроинструмент.

Лекият натиск върху пусковия прекъсвач (5) предизвиква малка скорост на въртене/ниска честота на ударите. С увеличаване на натиска се увеличава и скоростта на въртене, респ. честотата на ударите.

С потенциометъра (6) можете да установите необходимата скорост на въртене/честота на ударите също и по време на работа.

Необходимата скорост на въртене/честота на ударите зависи от обработвания материал и работните условия и може да бъде определена с изпробване.

Защитата срещу повторно включване предотвратява неконтролираното включване на електроинструмента след прекъсване на захранването.

За да включите отново електроинструмента поставете пусковия превключвател (5) в изключена позиция и отново включете електроинструмента.