Sprawdzanie dokładności pomiarowej urządzenia pomiarowego

Przed rozpoczęciem pracy, a także po dłużej trwającym transporcie urządzenia pomiarowego należy zawsze skontrolować dokładność niwelacyjną oraz dokładność wskazań.

Wypoziomować urządzenie pomiarowe za pomocą śrub poziomujących (12) w taki sposób, aby pęcherzyk znajdował się dokładnie pośrodku libelli pudełkowej (7).

Obrócić lunetę o 180°. Jeśli pęcherzyk nie znajduje się pośrodku libelli pudełkowej (7), należy wyregulować libellę pudełkową.

Pęcherzyk libelli pudełkowej (7) należy ustawić w pozycji środkowej pomiędzy pozycją końcową procesu kontroli i pozycją centralną, obracając śruby poziomujące (12).

Za pomocą klucza sześciokątnego (17) należy obracać śruby regulacyjne (11), aż pęcherzyk znajdzie się pośrodku libelli pudełkowej.

Skontrolować libellę pudełkową poprzez obrót lunety o 180°. W razie potrzeby powtórzyć proces regulacji lub skontaktować się z serwisem Bosch.

Po wypoziomowaniu i zogniskowaniu urządzenia pomiarowego należy zmierzyć wysokość względem punktu odniesienia. Następnie nacisnąć przycisk blokujący (8) kompensator i ponownie go zwolnić. Ponownie zmierzyć wysokość względem punktu odniesienia.

Jeśli obie wysokości nie są identyczne, urządzenie pomiarowe należy oddać do naprawy w serwisie Bosch.

Do przeprowadzenia kontroli potrzebny jest odcinek pomiarowy o długości ok. 30 m. Ustawić urządzenie pomiarowe pośrodku, a łaty niwelacyjne A i B na obu końcach odcinka pomiarowego.

Po wypoziomowaniu i zogniskowaniu urządzenia pomiarowego odczytać wysokość na obu łatach. Obliczyć różnicę d pomiędzy wysokością a1 na łacie niwelacyjnej A i wysokością b1 na łacie niwelacyjnej B.

Przykład:
a1 = 1,937 m
b1 = 1,689 m
a1 – b1 = 1,937 m – 1,689 m = 0,248 m = d

Ustawić urządzenie pomiarowe w odległości ok. 1 m od łaty niwelacyjnej A. Po wypoziomowaniu i zogniskowaniu urządzenia pomiarowego odczytać wysokość a2 na łacie niwelacyjnej A.

Uprzednio obliczoną wartość d należy odjąć od zmierzonej wysokości a2, aby otrzymać wartość zadaną dla wysokości b2 na łacie niwelacyjnej B.

Zmierzy wysokość b2 na łacie niwelacyjnej B. Jeżeli zmierzona wartość różni się o ponad 6 mm (GOL 20 D/G), 3 mm (GOL 26 D/G) lub 2 mm (GOL 32 D/G) od obliczonej wartości zadanej, krzyż nitek należy wyregulować.

Przykład:
a2 = 1,724 m
d = 0,248 m
a2 – d = 1,724 m – 0,248 m = 1,476 m
GOL 20 D/G: Wysokość b2 przy pomiarze 1,476 m musi wynosić ±6 mm.
GOL 26 D/G: Wysokość b2 przy pomiarze 1,476 m musi wynosić ±3 mm.
GOL 32 D/G: Wysokość b2 przy pomiarze 1,476 m musi wynosić ±2 mm.

Odkręcić osłonę okularu (4). Za pomocą trzpienia nastawczego (18) obracać śrubę regulacyjną (5) w kierunku zgodnym do ruchu wskazówek zegara bądź w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aż zostanie osiągnięta obliczona podczas pomiaru na łacie niwelacyjnej B wartość zadana dla wysokości b2.

Ponownie przykręcić osłonę okularu (4).

Przykład:
Podczas pomiaru b2 należy ustawić wartość 1,476 m.

Ponownie skontrolować krzyż nitek. W razie potrzeby powtórzyć proces regulacji lub skontaktować się z serwisem Bosch.