Preverjanje natančnosti merilne naprave

Na natančnost niveliranja najbolj vpliva temperatura okolice. Še posebej temperaturne spremembe, ki potekajo od tal navzgor, lahko povzročijo odklanjanje laserskega žarka.

Za omejitev vplivov zaradi toplote, ki seva iz tal, priporočamo, da merilno napravo uporabite na stojalu. Poleg tega merilno napravo po možnosti postavite na sredino delovne površine.

Poleg zunanjih vplivov lahko odstopanja povzročajo tudi vplivi, ki so odvisni od posamezne naprave (kot so npr. padci ali močnejši udarci). Zato pred vsakim začetkom dela najprej preverite natančnost niveliranja.

Najprej preverite natančnost niveliranja vodoravne laserske linije in nato še natančnost niveliranje navpične laserske linije.

Če merilna naprava pri preverjanju prekorači največje odstopanje, jo mora popraviti servisna služba Bosch.

Za preverjanje potrebujete merilno območje brez ovir dolžine 5 m na trdni podlagi med dvema stenama A in B.

  • Merilno napravo namestite blizu stene A na stojalo ali jo postavite na trdno, ravno podlogo. Merilno napravo vklopite v načinu delovanja s samodejnim niveliranjem. Izberite vrsto delovanja, pri kateri se ustvarita vodoravna laserska ravnina in navpična laserska ravnina pred merilno napravo.
  • Laser usmerite v bližnjo steno A in pustite, da se merilna naprava uravna. Označite sredino točke, v kateri se laserski linija križata na steni (točka I).
  • Merilno napravo obrnite za 180°, počakajte, da se uravna in označite stičišče laserskih linij na nasprotni steni B (točka Ⅱ).
  • Merilno napravo brez vrtenja namestite v bližino stene B, jo vklopite in dovolite, da se uravna.
  • Višino merilne naprave (s stojalom ali po potrebi s podlaganjem) naravnajte tako, da stičišče laserskih linij sovpada s točko Ⅱ, ki ste jo pred tem označili na steni B.
  • Merilno napravo zavrtite za 180°, ne da bi pri tem spremenili višino. Usmerite jo v steno A, tako da bo navpična laserska linija potekala skozi prej označeno Ⅰ. Počakajte, da se merilna naprava uravna in označite stičišče laserskih linij na steni A (točka Ⅲ).
  • Razlika d označenih točk Ⅰ in Ⅲ na steni A pomeni dejansko višinsko odstopanje merilne naprave.

Največje dovoljeno odstopanje na merilni razdalji 2 × 5 m = 10 m znaša:
10 m × ±0,2 mm/m = ±2 mm. Razlika d med točkama Ⅰ in Ⅲ sme znašati največ 2 mm.

Za preverjanje potrebujete odprtino za vrata, pri kateri je (na trdni podlagi) na vsaki strani vrat najmanj 2,5 m prostora.

  • Merilno napravo 2,5 m od odprtine vrat namestite na trdno, ravno podlago (ne na stojalo). Merilno napravo vklopite v načinu delovanja s samodejnim niveliranjem. Izberite vrsto delovanja, kjer se navpična laserska ravnina ustvari pred merilno napravo.
  • Sredino navpične laserske linije označite na dnu odprtine za vrata (točka Ⅰ), na razdalji 5 m na drugi strani odprtine za vrata (točka Ⅱ) in na zgornjem robu odprtine za vrata (točka Ⅲ).
  • Merilno napravo zavrtite za 180° in jo na drugi strani odprtine za vrata postavite neposredno za točko Ⅱ. Dovolite, da se merilna naprava uravna, in navpično lasersko linijo usmerite tako, da njeno središče poteka natančno skozi točki Ⅰ in Ⅱ.
  • Sredino laserske linije na zgornjem robu odprtine vrat označite kot točko Ⅳ.
  • Razlika d označenih točk Ⅲ in Ⅳ pomeni dejansko odstopanje merilne naprave od navpičnice.
  • Izmerite višino odprtine za vrata.

Ponovite merilni postopek za drugo navpično lasersko ravnino. V ta namen izberite način delovanja, pri katerem se navpična laserska ravnina ustvari na strani merilne naprave ter merilno napravo pred začetkom merjenja zasukajte za 90°.

Največje dopustno odstopanje izračunate na naslednji način:
dvojna višina odprtine vrat × 0,2 mm/m
Primer: pri višini odprtine vrat 2 m sme največje dopustno odstopanje znašati
2 × 2 m × ±0,2 mm/m = ±0,8 mm. Točki Ⅲ in Ⅳ smeta biti zato oddaljeni največ 0,8 mm.