Mērinstrumenta precizitātes pārbaude

Faktori, kas ietekmē precizitāti

Lāzera stara līmeņa precizitāti visstiprāk ietek‌mē apkārtējās vides temperatūra. Ievērojamu stara nolieci izsauc augšupvērstais temperatūras gradients zemes tuvumā.

Lai samazinātu siltuma ietekmi, ko rada no grīdas nākošais siltums, mērinstrumentu ieteicams izmantot ar statīvu. Bez tam mērinstru‌mentu jācenšas uzstādīt darba virsmas vidū.

Papildus ārējo faktoru iedarbībai, mērinstrumenta darbību var iespaidot arī īpaši faktori (piemēram, kritieni vai spēcīgi triecieni), kas var radīt mērījumu kļūdas. Tāpēc ik reizi pirms darba uzsākšanas pārbaudiet izlīdzināšanās precizitāti.

Ja mērinstrumenta precizitātes pārbaudes laikā tiek konsta‌tēts, ka tā staru noliece pārsniedz maksimālo pieļaujamo vērtību, mērin‌stru‌ments jānogādā remontam Bosch pilnva‌rotā remonta darbnīcā.

Nivelēšanas precizitātes pārbaude, mērinstrumentam darbojoties horizontālā stāvoklī

Lai rezultāts būtu pareizs un precīzs, nivelēšanas precizitātes pārbaudi ieteicams veikt brīvā 30 m mērīšanas posmā uz cietas pamatnes sienas priekšā. Abām asīm veiciet pilnu mērīšanas procesu.

  • Pēc nivelēšanas pabeigšanas lāzera stara viduspunktu atzīmējiet uz sienas (punkts Ⅰ).
  • Grieziet mērinstrumentu par 180°, nemainot tā pozīciju. Nogaidiet, līdz beidzas pašizlīdzināšanās, un tad atzīmējiet uz sienas lāzera stara viduspunktu (punkts Ⅱ). Sekojiet, lai punkts Ⅱ atrastos pēc iespējas vertikāli virs vai zem punkta Ⅰ.

Starpība d starp abiem atzīmētajiem punktiem Ⅰ un Ⅱ uz sienas ir vienāds ar mērinstrumenta faktisko augstuma nobīdi izmērītajai asij.

Atkārtojiet šo pārbaudi otrai asij. Pirms mērīšanas pagrieziet mērinstrumentu par 90°.

30 m mērīšanas posmā maksimāli pieļaujamā nobīde ir:
30 m × ±0,1 mm/m = ±3 mm. Tātad starpība d starp punktiem Ⅰ un Ⅱ katrā no abiem mērīšanas procesiem drīkst būt maksimāli 6 mm.