PRO GBA18V-20
Battery Pack
Order number 1.600.A03.K19
  • Up to 550W maximum power (based on internal lab testing
  • instantaneous maximum power with a fully charged new battery) Lightweight and compact: makes work easy in all positions, especially overhead Robust and durable: to withstand drops and harsh working conditions One battery fits all: compatible with the Bosch Professional 18V System and the multi-brand battery alliance AMPShare
View more
Professional 18V system.
AMPShare.
4,990.00 KES
Recommended retail price including VAT
in cardboard box 1 600 A03 K19
4,990.00 KES
PRO GBA18V-20
Your Selection
Bosch 18V 2Ah cordless tool battery pack.
New
in cardboard box
Order number: 1 600 A03 K19
Find a local dealer
Included in this variant
  • Cardboard box
Technical data
Additional data
Battery voltage
18.0 V
Weight
0.38 kg
Battery capacity
2 Ah
Battery dimensions (width x length x height)
75 x 114 x 43 mm
Bosch 18V 2Ah battery pack with dimensions.
PRO GBA18V-20: Further information
Product Highlights
The GBA18V-20 is the most compact and lightweight battery, delivering up to 550W of maximum power (based on internal lab testing; instantaneous maximum power with a fully charged new battery). Its compact design ensures greater comfort when working in all positions, especially overhead. With a robust build, this battery is more durable and can withstand drops and harsh working conditions.
Equipment & Application
The GBA18V-20 is a lithium-ion battery pack featuring a 3-LED fuel gauge that displays the state of charge. Compatible with the Bosch Professional 18V system and the multi-brand battery alliance AMPShare.