PRO GRL18V-4-34CVG
Rotation Laser
Order number 0.601.061.H01
  • IP66 rating and 1.5 m tripod tip-over resistance for peace of mind on tough jobsites
  • Powered by 18V LI-batteries or alkaline C-cells for uninterrupted work
View more
Professional 18V system.
AMPShare.
Protected tools.
Not available
incl. VAT
excl. VAT
FREE UK DELIVERY
UP TO 3 YEARS WARRANTY
for power tools and measuring tools
14 DAYS FREE RETURN
returns & exchanges
in L-BOXX 374 with 2 x battery (AA) 0 601 061 H01
incl. VAT
excl. VAT
Not available
PRO GRL18V-4-34CVG
Your Selection
Bosch GRL18V-4-34CVG laser leveling tool with accessories.
New
in L-BOXX 374 with 2 x battery (AA)
Part Number: 0 601 061 H01
Find a local dealer
Included in this variant
  • Receiver bracket RB 45 Professional (spare part number: 1 600 A00 FD1)
  • 4 x 1.5 V LR14 battery (C)
  • Battery adapter BA 18-C
    Part Number: 1 608 M00 C4B
  • 2 x 1.5 V LR6 battery (AA)
  • Laser Receiver LR 45 Professional
    Part Number: 0 601 069 L00
  • L-BOXX 374
    Part Number: 1 600 A01 2G3
Technical data
The most important data
Battery voltage
18.0 V
Laser diode
500 – 540 nm, < 1 mW
Operating temperature
-10 – 50 °C
Storage temperature
-20 – 50 °C
Laser class
2
Working range with receiver*
400 m (diameter)
Accuracy*
± 3.0 mm at 30 m vertical, ± 1.5 mm at 30 m horizontal
Self-levelling range
± 15% (± 8.5 °)
Dust and splash protection
IP66
Rotation speed
150/300/600 min-¹
Power supply
4 x 1.5 V LR14 (C), 18 V Li-Ion battery
Tripod thread
2 x 5/8"
Weight, approx.*
3.1 kg
Colour of laser line
Green
Color of plumb points
Green
Projection
1 x 360° line
Compatible laser receivers
LR 45
Bosch GRL18V-4-34CVG laser leveling tool with dimensions.
PRO GRL18V-4-34CVG: Further information
Product Highlights
Equipment & Application
Additional Information
Featuring a green laser beam, the GRL18V-4-34CVG gives you clear visibility in any conditions. Connectivity with the Levelling Remote App allows faster slope setting and access to additional functions like sweep, speed and sleep modes. And with dual power source capabilities, you can work uninterrupted using 18V LI-batteries or 4 C-cells with the BA 18-C adapter.